Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Posłaniec Warmiński

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • Opinie
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • Archidiecezja
    • PARAFIE
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 33/2025
    GN 33/2025 Dokument:(9378299,Fiction niekoniecznie science)
  • GN 32/2025
    GN 32/2025 Dokument:(9368241,Jak pięknie!)
  • GN 31/2025
    GN 31/2025 Dokument:(9358597,Ziemi całowanie)
  • GN 30/2025
    GN 30/2025 Dokument:(9350861,Zepsuty kompas)
  • GN 29/2025
    GN 29/2025 Dokument:(9344585,Wielkie dzieło tysiąclecia)
olsztyn.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji warmińskiej → Świętość jest przygodą

Świętość jest przygodą przejdź do galerii

- Świętość jest życiodajnym elementem danym przez Ducha Świętego, dzięki któremu może istnieć życie - mówi ks. prof. Jerzy Szymik.

 
W ciągu trzech dni wygłoszone zostaną 73 prelekcje dotyczące świętości. Wśród prelegentów był ks. dr hab. Lucjan Świto Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Na wydziale teologii UWM w Olsztynie trwają XVII Dni Interdyscyplinarne „Między sacrum a profanum - święci w kulturze”. W ciągu trzech dni wygłoszone zostaną 73 prelekcje dotyczące świętości.

- Zaprosiliśmy specjalistów z różnych dziedzin, by odnieśli się do idei świętości, do zetknięcia się świętości i nieświętości w kulturze. Prelegenci podejmują te wątki. Bo święty to nie jakiś człowiek na starym obrazku namalowanym pędzlem. Chodzi o to, żeby pokazać, że owszem, są święci wyniesieni na ołtarze, to znaczy ci, których Kościół wyróżnił, ale nie tylko oni. Święci to również zwykli ludzie, ludzie prawdziwi, którzy żyją w prawdzie, pozostają wierni Bogu. Nikt nie powie, że świętym nie jest ten, który żył uczciwie, zgodnie z Ewangelią. On jest w pamięci Bożej - mówi dr hab. Katarzyna Parzych-Blakiewicz, profesor UWM.

- Chcieliśmy pokazać, w jaki sposób święci obecni są w kulturze, w jaki sposób święci poprzez kulturę są prezentowani innym. Święci tworzą świat łączący to co jest oddzielone od Boga z Bożym światem - dodaje dziekan ks. dr hab. Marek Żmudziński.

Pierwszego dnia konferencję rozpoczęły odczyty m. in.: o. prof. Jacka Salija OP, ks. prof. Jerzego Szymika, ks. dr hab. Lucjana Świto i ks. dr hab. Andrzeja Adamskiego. W panelach odbyły się dwie sesje, jedna poświęcona wspólnotowemu charakterowi świętości, w drugim zaprezentowano szkice hagiograficzne.

Ks. prof. Jerzy Szymik z wydziału teologii Uniwersytetu Śląskiego cytował słowa Georgesa Bernanosa: „Świętość jest przygodą, wręcz jedyną przygodą jaka istnieje. Kto to zrozumiał, ten dotarł do serca wiary katolickiej”. - Kościół jest więc miejscem, gdzie wciąż rodzą się święci. Kard. Joseph Ratzinger porównuje nie raz świętość do powietrza, dzięki któremu możliwe jest oddychanie, a tym samym życie. Świętość jest życiodajnym elementem danym przez Ducha Świętego, dzięki któremu może istnieć życie. Tylko tam, gdzie się nią oddycha, może istnieć życie i człowieczeństwo. Więź z Bogiem przemienia byt człowieczy,  ocalając od śmierci. Takie jest tło relacji teologii i świętości - mówił ks. Szymik.

O. prof. Jacek Salij OP dzielił się swoimi rozważaniami na temat kultu świętych jako potwierdzenie jednoznacznego monoteizmu, zaś ks. dr hab. Lucjan Świto mówił o kanonicznej drodze do uznania heroiczności cnót. Dzielił się również swoim świadectwem uczestnictwa w procesach beatyfikacyjnych.

- Postawa heroicznego praktykowania cnót może być równie fascynująca jak męczeństwo. Przekonałem się o tym osobiście, biorąc udział w pięciu procesach beatyfikacyjnych. Zbierałem dowody i przesłuchiwałem świadków w procesie sióstr zamordowanych w sposób okrutny przez żołnierzy radzieckich podczas II wojny światowej. Praca przypominała wstrząsające dochodzenie, której towarzyszyły silne emocje. Następny proces dotyczył siostry Barbary Samulowskiej, wizjonerki z Gietrzwałdu. Wydawało się, że będzie to proces nudny,  no bo co można interesującego wysłuchać o osobie, która ostatnie pięćdziesiąt  lat spędziła w jednym miejscu, posługując jako pielęgniarka w szpitali w Gwatemali. Jednak okazało się, że zeznania naocznych świadków,  jakie wysłuchaliśmy w Gwatemali, wycisnęły na mnie wrażenie i podziw tak wielki, że mimo upływu już kilku lat od procesu, są dla mnie silne i mocne. Sam się zastanawiam, co jest bardziej bohaterskie, jednorazowe oddanie życia z wiarę śmiercią męczeńską, czy też oddawanie życie każdego dnia, wiele razy - mówił ks. Świto.

Organizatorami konferencji są: Wydział Teologii i Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Wyższe Seminarium Duchowne „Hosianum”, Wyższe Seminarium Duchowe w Ełku oraz Muzeum Archidiecezji Warmińskiej.

« ‹ 1 › »
XVII Dni Interdyscyplinarne „Między sacrum a profanum - święci w kulturze”

Foto Gość DODANE 08.11.2016

XVII Dni Interdyscyplinarne „Między sacrum a profanum - święci w kulturze”

​Na wydziale teologii UWM w Olsztynie trwają XVII Dni Interdyscyplinarne „Między sacrum a profanum - święci w kulturze”. W ciągu trzech dni wygłoszone zostaną 73 prelekcje dotyczące świętości.  
oceń artykuł Pobieranie..

Krzysztof Kozłowski

|

GOSC.PL

publikacja 08.11.2016 09:55

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • DNI INTERDYSCYPLINARNE
  • UWM W OLSZTYNIE
  • WYDZIAŁ TEOLOGII UWM

Polecane w subskrypcji

  • Córka światła powraca. Gniechowice pod Wrocławiem mają swój skarb – sanktuarium św. Filomeny
    • Kościół
    • Maciej Rajfur
    Córka światła powraca. Gniechowice pod Wrocławiem mają swój skarb – sanktuarium św. Filomeny
  • Jarosław Kaczyński dla GN: Chciałbym, aby Karol Nawrocki był prezydentem, który będzie zwalczał nieszczęście, jakie nam się trafiło
    • Rozmowa
    • Andrzej Grajewski
    Jarosław Kaczyński dla GN: Chciałbym, aby Karol Nawrocki był prezydentem, który będzie zwalczał nieszczęście, jakie nam się trafiło
  • Budowa katedry w Kolonii rozpoczęła się w XIII wieku, a zakończyła 145 lat temu. Wcześniej miał przyjść koniec świata
    • Świat
    • Szymon Babuchowski
    Budowa katedry w Kolonii rozpoczęła się w XIII wieku, a zakończyła 145 lat temu. Wcześniej miał przyjść koniec świata
  • Dlaczego Rosjanie są inni? O mentalności ludzi sparaliżowanych strachem przed władzą
    • Świat
    • Piotr Legutko
    Dlaczego Rosjanie są inni? O mentalności ludzi sparaliżowanych strachem przed władzą
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X