Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Religijność bez zmian

W tym tygodniu ogłoszono kompleksowe badania socjologiczne Polaków "Diagnoza Społeczna 2015". Badania te zostały przeprowadzone na próbie 11 740 gospodarstw domowych i dotyczą szerokiego spektrum zagadnień. Jedną z nich jest religijność.

Z badań wynika, że w roku 2015 uczestnictwo w nabożeństwach i innych uroczystościach religijnych wzrosła w porównaniu do roku 2013 o 1,3 punktu procentowego. Jest to pierwszy tego typu wzrost od lat 90. Najbardziej religijne są kobiety, osoby starsze, mieszkańcy wsi, emeryci i renciści oraz osoby z podstawowym wykształceniem i średnio zamożne. Najmniej religijni są mężczyźni, osoby w wieku od 25 do 34 lat, mieszkańcy dużych miast i najlepiej wykształceni i zamożni. Największy spadek uczestnictwa w nabożeństwach nastąpił u młodych w przedziale wiekowym od 16. do 24. roku życia.

W przekroju regionalnym w religijności "przodują" województwa: podkarpackie, małopolskie, opolskie i lubelskie. Najmniej religijne są województwa: zachodniopomorskie, łódzkie, warmińsko-mazurskie i lubuskie. Ranking ten nie zmienił się od roku 2013. Porównując miasta, stwierdzono, że najbardziej religijni są mieszkańcy Rzeszowa, a najmniej Warszawy, Bydgoszczy, Sosnowca i Opola. Z badań wynika, że województwa, które doświadczyły przesiedleń ludności po II wojnie światowej, znajdują się na końcu rankingów.

Cały raport można przeczytać TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy