Nowy numer 13/2024 Archiwum

Zaczęliśmy od trzęsienia

Misterium Męki Pańskiej w seminarium to już długa tradycja, wpisana w kalendarium każdego roku.

Na wydziale teologii UWM w Olsztynie odbyła się premiera Misterium Męki Pańskiej, przygotowanego przez alumnów WSD „Hosianum”.

Pierwsza scena, umierający Chrystus, snop czerwonego światła zabarwia krzyż i postaci opłakujące Cierpiącego. U podnóża stoją żołnierze, Maryja Matka, Jan apostoł. I wybrzmiewa testament Boga, „Oto Matka twoja. Oto syn twój”.

- I głęboki przekaz, że Jezus ofiarował za nas swoje życie, swoje Ciało, które pozostawił nam na wieki w Najświętszym Sakramencie - wyjaśnia kl. Sławomir Sokołowski, reżyser Misterium Męki Pańskiej  przygotowywanego przez alumnów III roku warmińskiego seminarium. Na scenie pojawia się kapłan ze służbą liturgiczną. Uroczysta modlitwa i okadzenie krzyża, i kapłan bierze monstrancję, staje przed umierającym Chrystusem, unosząc monstrancję, jakby w tym momencie stającą się jednym z zakrwawionym ciałem Boga. Kotara powoli zasłania postaci, kapłana i krzyż.

- Nie jest łatwo przedstawić sztukę, którą wszyscy znają. Nie jest również łatwo przedstawić Misterium Męki Pańskiej, które przecież wiele osób już oglądało przedstawiane na różne sposoby. Dlatego zaczęliśmy od trzęsienia ziemi, śmierci  Jezusa, a potem napięcie tylko wzrastało - uśmiecha się kl. Rafał Rozumowicz.

Ten fakt potwierdzają widzowie. Niektórzy co roku przychodzą na misterium, by w ten sposób lepiej przeżyć okres Wielkiego Postu.

- Misterium Męki Pańskiej w naszym seminarium to już długa tradycja, wpisana w kalendarium każdego roku. Cieszę się, że nie trzeba zachęcać alumnów do przygotowania tego przedstawienia. Sami pilnują terminów, wypożyczają stroje z teatru, organizują zaplecze i zapraszają widzów. Klerycy dbają o scenariusz, najczęściej jest on ich pomysłem autorskim. Dbają o formę, aby treść Męki Pańskiej przedstawić w sposób przystępny i ciekawy dla współczesnego odbiorcy. Nie ukrywam, że Misterium to dla nas również jedna z dróg ewangelizacji, a także budowania kultury powołaniowej – mówi ks. Paweł Rabczyński, rektor WSD „Hosianum”.

Kolejne spektakle: 20 marca o 10.00; 21 marca o 10.15; 25 marca o 18.00 – wydział teologii UWM w Olsztynie, ul. Hozjusza 15, sala nr 15.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy