Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Nowa przestrzeń

- Wozownia stanie się miejscem warsztatów dla artystów. I piętro pałacu biskupów będzie również udostępnione do zwiedzania - wyjaśnia ks. Jacek Wojtkowski.

Wzgórze katedralne we Fromborku, pomnik historii, otoczony jest kanoniami, czyli budynkami dawniej  zamieszkałymi przez kanoników kapituły katedralnej. W XIX w. zaistniała potrzeba wybudowania nowego pałacu biskupiego w pobliżu archikatedry Wniebowzięcia Najświętszej  Maryi Panny. Wówczas dwie kanonie zostały rozebrane, a na ich miejsce przygotowano założenie pałacowo-ogrodowe z przeznaczeniem na mieszkanie biskupów warmińskich we Fromborku.

- Mamy pałac, w którym znajduje się część prywata i część reprezentacyjna. Obok  wybudowano wozownię, gdzie trzymano powozy, jak i też konie - opisuje proboszcz ks. Jacek Wojtkowski.

Po wojnie, w latach 50. ubiegłego wieku, miejsce to było przeznaczone na misje i wizyty naukowe wydziału sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Później pomieszczenia pałacu jak i wozownia służyły za miejsce prowadzenia katechezy parafialnej. Później w wozowni odbywały się letnie rekolekcje oazowe Ruchu Światło-Życie. Kiedy zaprzestano prowadzenia tych rekolekcji, a była to końcówka lat 80. XX w., wozownia służyła celom parafialnym.

Po 2012 r. zaczęła dojrzewać idea wykorzystania budynku wozowni i częściowo pałacu biskupów do celów parafialnych, lokalnych i turystycznych. - Kiedy mam okazję rozmowy z artystami szukającymi ciekawego miejsca na plener, to oni podkreślają, że najlepiej, gdyby była woda, las, zabytek, społeczność mniejsza. Jest tylko jedno takie miejsce, Frombork - mówi ks. Wojtkowski.

Taka właśnie wizja miejsca została ujęta we wniosku „Remont i modernizacja budynków pałacu biskupiego i wozowni wraz z otoczeniem do prowadzenia działalności kulturalnej Fromborska Inicjatywa Kulturalna „Wozownia Sztuki”. Wniosek uzyskał dofinansowanie z funduszy unijnych urzędu marszałkowskiego.

Już ruszyły prace remontowe w ramach tego projektu. - O ile wozownia stanie się miejscem warsztatów dla artystów, to I piętro pałacu biskupów będzie również udostępnione do zwiedzania. Znajduje się tam jedna z największych kolekcji pieców kaflowych XIX-wiecznych manufaktury berlińskiej, zachowana jest stolarka, ale też w pałacu chcemy pokazać wystawę prezentującą dawnych mieszkańców tego miejsca. Sala reprezentacyjna będzie służyć jako sala wystawowa i spotkań z publicznością. Także Frombork i archidiecezja warmińska zyskają nową przestrzeń wystawienniczą i tworzenia sztuki - wyjaśnia proboszcz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy