Nowy numer 17/2024 Archiwum

Nauczyciel stoi na straży dziecka

Na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyły się konferencje katechetyczne.

Takie spotkania to okazja do pewnej mobilizacji katechetów, ale przede wszystkim chodzi o wymiar informacyjny: próbujemy przedstawić dany temat tak, by był dobrze rozumiany. Ułatwia to spotkanie ze specjalistami, którzy nie tylko zaprezentują temat, ale też będą odpowiadać na pytania: to niezwykle ważne, gdyż katecheci sami stają przed tymi pytaniami, kiedy przekazują wiedzę innym - tłumaczy ideę konferencji abp Józef Górzyński.

W tym roku podejmowanym tematem była ochrona małoletnich przed wykorzystaniem seksualnym. Spotkanie prowadził ks. dr Tadeusz Michalik. - Jest to delikatny temat, ale bardzo ważny, planowaliśmy go od dawna. Dziecko jest najsłabszą, najbardziej bezbronną osobą i dlatego o tych sprawach trzeba mówić, powtarzać raz po raz, bo tego również wymagają czasy, w których żyjemy - mówi ks. Michalik. Podczas wykładu poruszał nie tylko temat wykorzystywania małoletnich, ale również zagadnienia cybeprzemocy i przemocy rówieśniczej.

- W naszym spotkaniu chodzi o uwrażliwienie katechetów i nauczycieli na kilka spraw: przede wszystkim na to, że dziecko jest najważniejsze, należy mu się nietykalność pod każdym względem. Nauczyciele jako osoby szczególnego zaufania stoją na straży bezpieczeństwa dziecka i jeśli się coś dzieje, to powinni reagować. Nauczyciel może rozpoznać pewne objawy m.in. po zachowaniu ucznia: zaniżona samoocena, absencja na lekcjach, obwinianie się za wszystko… - to są sygnały, że coś złego może się dziać - podkreśla ks. Michalik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy