Nowy numer 13/2024 Archiwum

Twarz człowieka

Głównym celem wyjazdu do Warszawy była pielgrzymka w Roku Niepodległej do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Butrynach zrealizowali III edycję projektu „Moja wiara, mój patriotyzm” z podprojektem: „Wspólne dziedzictwo kulturowe i religijne warszawskiej Pragi i Warmii - kapliczki”.

- Głównym celem wyjazdu do Warszawy była pielgrzymka w Roku Niepodległej do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona naszego koła, które jest najstarszym w archidiecezji warmińskiej - podkreśla opiekun Krzysztof Gajewski.

Grupa zwiedziła Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki i wzięła udział w niedzielnej Eucharystii w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.

- Ważnym wydarzeniem pobytu w stolicy było odwiedzenie miejsc pamięci narodowej i miejsc związanych z pobytem  św. Jana Pawła II w Warszawie. W dniu 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, wolontariusze udali się na plac Piłsudskiego, gdzie Ojciec Święty wypowiedział chyba najważniejsze słowa swojego pontyfikatu: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” - mówi opiekun.

Atrakcją była również żywa lekcja historii w Muzeum Powstania Warszawskiego. Ponadto wszyscy wzięli udział w festiwalu „Przestrzeń wolności”, przygotowanego z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, który odbył się w sobotę 13 października na Krakowskim Przedmieściu i Placu Zamkowym.

- Nas Warmiaków zainteresowały szczególnie kapliczki na warszawskiej Pradze. Jedna z najstarszych znajduje się na ul. Czynszowej, w pobliżu krańcowego przystanku tramwajowego linii nr 23. Wolontariusze z Butryn dostrzegli mnóstwo podobieństw Pragi do Warmii - duża liczba kapliczek i dbałość o nie wiernych, mimo że zbudowane zostały w innym stylu i usytuowane w różnych zaskakujących miejscach - wyjaśnia Krzysztof Gajewski.

Wolontariusze noc spędzili w Domu Zgromadzenia Sióstr Albertynek w Józefowie. - Jesteśmy im wdzięczni za gościnę, a rodzicom naszych wolontariuszy za pomoc w realizacji projektu. Takie inicjatywy pogłębiają rozwój duchowy wolontariuszy, ich patriotyzm i poczucie dumy narodowej, uwrażliwiają ich oraz wzmacniają ich wewnętrzną motywację do działań charytatywnych. Patriotyzm dla wolontariuszy z Butryn ma twarz konkretnego człowieka, który potrzebuje wsparcia. „Pokazał nam ksiądz Jerzy, jak mamy żyć i wierzyć. Jak siebie innym dać i jak pokonać strach”, mówią słowa naszego hymnu - dodaje K. Gajewski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy