Nowy numer 17/2024 Archiwum

Nabytki Muzeum Warmii i Mazur przejdź do galerii

Na zamku olsztyńskim przygotowano wystawę nabytków z 2018 roku.

Muzeum Warmii i Mazur raz do roku prezentuje swoje nabytki. Na przygotowanej ekspozycji z 2018 r. znalazło się wiele cennych dzieł sztuki, a wśród nich obraz Antona Hoffmanna „Bitwa pod Heilsbergiem” (Lidzbark Warmiński).

- Zdecydowanie to najcenniejszy i najdroższy nabytek ubiegłego roku. Widać po stylistyce, że jest to malarz z czasów Kossaka. Płotno przedstawia bitwę w kampanii napoleońskiej. Miała ona ogromne znaczenie, zważywszy, że jest ona także tematem przedstawionym na Łuku Triumfalnym w Paryżu. W czerwcu, w rocznicę bitwy, będzie eksponowany na zamku w Lidzbarku Warmińskim - mówi Piotr Żuchowski, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur.  Zakup został sfinansowany z budżetu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

W ekspozycji znalazły się także rzeczy odnalezione przez detektorystów, czy też monety z okresu cesarstwa rzymskiego. - Dwie znalezione kany były zakopane po II Wojnie Światowej przez Niemców. W tych kanach były buty, wełna, rzeczy osobiste oraz dewocjonalia związane z kultem katolickim. Natomiast ekspozycje 24 monet powiększa się dzięki Warmińsko-Mazurskiemu Urzędowi Celno-Skarbowemu, ponieważ te obiekty zabytkowe są zdobywane podczas przemytów i przekazywane do naszych zbiorów - opowiada dyrektor.

- Tegoroczny pokaz archeologiczny prezentujemy od kamienia gładzonego, neolitu aż po XV w. Eksponaty zostały wydobyte przez naszych archeologów. Te obiekty są badane specjalnymi metodami z grantu, który prowadzi Jarosław Sobieraj. Sprawdzamy skąd dokładnie pochodzą. Uważam, że są to badania pionierskie w skali Polski - tłumaczy Piotr Żuchowski.

W zbiorze znalazły się także kazania Rajmunda Czaszyńskiego dedykowane abp. Szembekowi wydane w 1745 r.

Uroczyste otwarcie wystawy będzie 27 stycznia o godz. 11.00 w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy