Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kapłańska duchowość

Wykład na temat duchowości księdza diecezjalnego poprowadził ks. Stanisław Jóźwiak.

Na wydziale teologii UWM księża cyklicznie spotykają się na kursie teologiczno-pastoralnym pt. "Duchowość współczesna i jej wyzwania dla prezbitera". Dzisiejsze zajęcia na temat duchowości księdza diecezjalnego prowadził ks. Stanisław Jóźwiak, ojciec duchowny WSD w Ełku.
- Czasami słyszy się zarzuty, że kapłani diecezjalni nie mają wyraźnie sprecyzowanej duchowości. Należy jednoznacznie stwierdzić, że mamy duchowość, a jest nią duchowość eucharystyczna - i ma ona dwa filary. Pierwszym jest utożsamienie się z Chrystusem, który wciąż dokonuje dzieła zbawienia w Eucharystii. Drugi to duch ofiary, który łączy się z ofiarą Jezusa, ale także z wyrzeczeniem i pracą nad sobą. W ostatnich dekadach za mało rozumiany jest wymiar ofiary - mówi ks. Stanisław.

Jako przyczynę braku ducha ofiary u kapłanów ks. Jóźwiak wskazał współczesną kulturę, która dotknięta jest niechęcią do ofiary, unikaniem wysiłku i szukaniem wygody. Podkreślił również, że to z rodziny kapłan wynosi konkretne postawy ducha ofiary. - Ciekawym rozwiązaniem jest uczenie się ducha ofiary przez zgodę na cierpienie, którego doświadczamy, a dokładnie na łączenie go z ofiarą Jezusa - dodał kapłan.

- Poruszany temat jest dla mnie ważny. Zapominamy często o powrocie do podstaw, chociażby adoracji Najświętszego Sakramentu czy też kierownictwa duchowego. Cały czas powinniśmy się rozwijać. Jeśli ukończyliśmy seminarium kilka czy kilkanaście lat temu, potrzebujemy zatrzymania, posłuchania dobrego wykładu i refleksji, by nie umknęło nam w wirze pracy to, co jest najważniejsze - mówi ks. Krystian Stęcel.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy