Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Olsztyn. Sympozjum hagiologiczne

Na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego eksperci rozmawiali o św. Judzie Tadeuszu.

Już po raz 9. Wydział Teologii zorganizował Ogólnopolskie Seminarium Hagiologiczne. - Każdego roku przyglądamy się innej postaci, analizujemy, badamy, przyglądamy się specyfice obecności w kulturze i sztuce. Łączymy ze sobą środowiska teologów i historyków sztuki, by razem się spotkać, wymienić poglądy, przedstawić swój sposób widzenia danej postaci - tłumaczy prof. Katarzyna Parzych-Blakiewicz.

W tym roku specjaliści rozmawiają o św. Judzie Tadeuszu. - Nasz cykl rozpoczął się od Matki Bożej. Biskup Jacek Jezierski przed pierwszym sympozjum zaproponował, żeby rozpocząć właśnie od Niej, ponieważ jak zaczniemy od Matki Bożej, to dalej na pewno pójdzie to w dobrym kierunku - mówi z uśmiechem prof. Parzych-Blakiewicz. Dodaje, że uczestnicy sami proponują kolejne postacie, które ich fascynują. - Mieliśmy już m.in. św. Józefa, św. Antoniego, św. Mikołaja, św. Marię Magdalenę… św. Juda Tadeusz czekał w kolejce dwa lata - dodaje profesor.

Podczas prelekcji oraz dyskusji rozmawiano m.in. o ikonografii apostoła, kulcie św. Judy w Polsce i na świecie, a także o autorze i adresatach Listu św. Judy. Dr Maria Piechocka-Kłos przybliżyła temat kościołów w Polsce pod wezwaniem św. Judy Tadeusza. - Mamy 24 takie kościoły, w 5 z nich św. Juda Tadeusz jest jedynym patronem, a w 19 występuje w towarzystwie innych świętych. Apostoł był obierany jako patron już od XIII wieku, ale również współcześnie wierni przyzywają jego wstawiennictwa, jak np. w Rzeszowie, gdzie parafia św. Judy Tadeusza została erygowana w 1979 roku - wymienia prelegentka.

Na Warmii i Mazurach jedyną świątynią, której patronuje apostoł, jest kościół Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Dywitach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy