Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wojska Oborny Terytorialnej w walce z wirusem

Zawsze gotowi, zawsze blisko - to hasło realizują żołnierze WOT.

300 warmińsko-mazurskich żołnierzy z 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest już bezpośrednio zaangażowanych w przeciwdziałanie rozpowszechnianiu się pandemii koronawirusa, a kolejnych 2100 jest wstanie gotowości - w ciągu 12 godzin od chwili zgłoszenia potrzeby są gotowi podjąć działania. Nie wszystkie siły i środki są angażowane od razu, a powołanie do działań jest rozłożone w czasie, by zadbać o zdrowie żołnierzy, bo tylko zdrowi są w stanie nieść pomoc.

Dowództwo WOT operację w związku z pandemią nazwało „Odporna Wiosna”. Główny nacisk został położony na wsparcie służb sanitarnych oraz samorządu terytorialnego w zaopatrywaniu osób potrzebujących w żywność i leki. W ramach walki z pandemią koronawirusa żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej udzielają wsparcia kombatantom, osobom starszym i przebywającym w kwarantannie. Działa również całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia pomocy psychologicznej. Jest to propozycja dla osób samotnych, starszych, źle znoszących izolację czy odczuwających stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa.

Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 100 102 wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego, mogą uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów. Wśród konsultantów są pracownicy i żołnierze z 4WMBOT. Pomoc psychologiczna będzie też dostępna w formie wideoczatu przez Skype pod nazwą: „Wsparcie Psychologiczne WOT”. Dodatkowo, z powodu aktualnej sytuacji epidemicznej Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaczynają borykać się ze zmniejszoną liczbą krwiodawców. Ta przekłada się na topniejące zapasy krwi. Odpowiedzią WOT są zbiórki krwi w brygadach, Akademiach Wojskowych oraz indywidualne oddawanie krwi przez żołnierzy.

Sytuację w kraju próbują wykorzystać oszuści, którzy próbują wyłudzać pieniądze „na żołnierza WOT”. - Taka sytuacja nie miała miejsca na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, ale już teraz podejmujemy kroki, by zapobiec podobnym incydentom w regionie. Podkreślamy: żaden żołnierz WOT nie może brać pieniędzy od osób, które nie są w systemie pomocowym i nie są pod opieką brygad OT - tłumaczy Monika Jabłońska-Buder, rzecznik prasowy brygady.

Żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wykonujący zadania w ramach przeciwdziałania pandemii koronawirusa, w tym wsparcia kombatantów i osób starszych, wyróżniają się następującymi detalami: na lewym ramieniu oznaka „Polski Walczącej” wraz z mottem „Zawsze gotowi, zawsze blisko”; oliwkowy beret; mundur żołnierza Wojska Polskiego. Tożsamość żołnierzy można również potwierdzić książeczką wojskową z nazwiskiem i zdjęciem żołnierza. W przypadku podejrzeń prób wyłudzenia należy powiadomić Policję oraz koordynatora z brygady WOT.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy