Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dni skupienia dla trzeźwiejących alkoholików

- Wiele osób uzależnionych i ich rodziny odnajdują tu drogę do Boga. Wiem, że to On chciał tych spotkań - mówi Krzysztof.

W Ośrodku Charytatywnym Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach odbyły się dni skupienia dla trzeźwiejących alkoholików.

- Celem tych dni jest odnalezienie czasu na spotkanie z Jezusem, pogłębienie więzi z Nim i doświadczenie umocnienia i pocieszenia w Duchu Świętym - mówi o. Antonii Jucewicz SVD, duszpasterz grupy.
- To czas, kiedy słuchamy wspólnie słowa Bożego, doświadczamy obecności Boga w Eucharystii i sakramencie pokuty, który podczas tych dni ma szczególne znaczenie. Nie brakuje charakterystycznych dla naszej grupy momentów, takich jak miting - dodaje.

Dni skupienia odbywają się regularnie od 2002 r., a ich inicjatorem jest Krzysztof.
- Widziałem, że istnieje taka potrzeba. Porozmawiałem wtedy z o. Antonim, który był w Pieniężnie i wyraził zgodę na współorganizowanie. Na pierwszym spotkaniu było 30 osób, na drugie przyjechało już 60. Na następnych było coraz więcej. Wiele osób uzależnionych i ich rodziny odnajdują podczas tych dni drogę do Boga. Wiem, że to On chciał tych dni, a miejsce wyznaczyła nam Matka Boża - opowiada Krzysztof.

Myślą przewodnią dni w Rybakach były słowa św. Ojca Pio: „Módl się, ufaj i nie upadaj na duchu”, a głównym tematem piąty krok z tzw. „Dwunastu Kroków AA”, który brzmi: „Wyznaliśmy Bogu, sobie i drugiemu człowiekowi istotę naszych błędów”. Konferencję w tym czasie wygłosili: o. Antonii Jucewicz SVD, o. Krzysztof Grzybek SVD i Lech.

- Ten krok ma szczególne znaczenie na drodze pojednania i odbywa się w kilku kierunkach. Pierwszy odnosi się do poznania siebie i prawdy o swoim upadku. Drugi to wyznanie drugiemu człowiekowi swoich błędów. W tym przypadku chodzi o tzw. sponsora bądź powiernika świeckiego. Trzeci kierunek to Bóg i wyznanie swoich błędów i grzechów, co najczęściej odbywa się podczas spowiedzi generalnej - tłumaczy o. Antoni.

- Nie ma prostego klucza, by ten krok dobrze zrobić potrzebna jest porządna praca. Piąty krok to czyszczenie, a bez niego dalej nie da rady pójść - mówi Lech.

- Trzeba zawsze pamiętać, że nasze kroki to całość. By przejść dobrze piąty, trzeba również dobrze przeżyć te od pierwszego do czwartego. Ten ostatni brzmi: „zrobimy wnikliwą i odważną osobistą inwenturę moralną”. Wymaga to dokładnego, uczciwego i roztropnego spojrzenia na swoje życie - wyjaśnia. Uczestnicy wysłuchali także koncertów: Piotra Nagiela, Mietka i Lecha. Ważnym podczas dni skupienia jest także doświadczenie wspólnoty.

Więcej o dniach skupienia AA w „Posłańcu Warmińskim” nr 26/2021.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy