Nowy numer 13/2024 Archiwum

Msza św. w intencji wilniuków

W regionie trwają tradycyjne Kaziuki-Wilniuki.

Festiwal Kaziuki-Wilniuki to najstarszy z festiwali, które przybliżają historię i kulturę kresową. Pierwszy odbył się w 1985 r. w Lidzbarku Warmińskim i dla wielu mieszkańców był powrotem do wspomnień z dzieciństwa. Po II wojnie światowej na Warmię i Mazury trafiło mnóstwo repatriantów z Wileńszczyzny.

Do dziś kultura kresowa jest żywa w naszym regionie, a zawsze ożywa właśnie z okazji święta św. Kazimierza, kiedy w wielu miastach odbywają się tradycyjne Kaziuki-Wilniuki - koncerty połączone z kiermaszami, na których można znaleźć nie tylko specjały kulinarne z Litwy, ale także choćby słynne wileńskie palmy.

W Lidzbarku Warmińskim święto kultury wileńskiej odbyło się już po raz 39., a tradycyjnie rozpoczęło się od Mszy św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Olsztynie. Na początku modlitwy goście z Wileńszczyzny przynieśli przed ołtarz kosze kwiatów - symbolizują one pragnienie bycia razem. Eucharystii przewodniczył ks. Piotr Nowak. - Gromadząc się dziś w naszej świątyni razem z gośćmi z Wilna, chcemy dziękować za waszą modlitwę tam, u tronu Matki Bożej Ostrobramskiej, Matki, która jest bardzo naszemu sercu bliska i zawsze będzie - mówił kapłan.

Po Mszy św. uczestnicy udali się do Lidzbarskiego Domu Kultury, gdzie miał miejsce koncert Kaziukowy, podczas którego wystąpiły: Zespół Tańca Ludowego "Perła Warmii" (Lidzbark Warmiński), Polski Zespół Tańca Ludowego "Perła" (Niemenczyn) oraz zespół Art of Music (Centrum Kultury w Solecznikach).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy