Mszą św. w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie, której przewodniczył abp Józef Górzyński, zainaugurowano działalność Dominikańskiej Szkoły Wiary. - Dominikanin to ten, który studiuje słowo Boże i teologię, a z drugiej strony próbuje owe słowo zanieść współczesnemu człowiekowi - wyjaśnia o. Łukasz Wiśniewski OP.
W Olsztynie swoją działalność rozpoczęła Dominikańska Szkoła Wiary. Pierwszy wykład „Dominikanie, czyli kto?” wygłosił o. Łukasz Wiśniewski OP, prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów.
Inicjatywa powstania tej szkoły pochodzi od osób świeckich. - To oni wyszli z pomysłem, aby w Olsztynie odbywały się regularne wykłady, by próbować intelektualnie zrozumieć to, w co wierzymy; że nasza wiara to nie tylko serce, ale też rozum. Temu będą służyć nasze spotkania - przybliża o. Łukasz.
Wskazuje na św. Dominika, który rozsyłał swoich braci, by szli do dużych miast, na uniwersytety, aby tam zdobywali wiedzę i zakładali klasztory. - Przed powstaniem zakonów żebraczych, życie zakonne koncentrowało się z dala od miast. Zakonnicy wychodzili z miast, by w ciszy kontemplować Pana Boga. Zamysłem św. Franciszka i Dominika było wejście między ludzi i głosić Ewangelię tam, gdzie ludzie żyją - przybliża dominikanin.
Zauważa, że o dominikanach mówi się, że w jednej ręce trzymają Pismo Święte, a w drugiej codzienną gazetę. - Ten obraz ma na potwierdzić, że dominikanin to ten, który studiuje słowo Boże i teologię, a z drugiej strony próbuje owe słowo zanieść współczesnemu człowiekowi - wyjaśnia o. Wiśniewski.
Zakon dominikański składa się z trzech gałęzi: są bracia, mniszki i świeccy dominikanie. Uruchomiona szkoła ma głównie na celu przybliżenie jak największej grupie osób duchowości dominikańskiej; to również próba intelektualnego pogłębienia naszej wiary.
- Ufam, że ta inicjatywa to natchnienie św. Dominika - uśmiecha się Joanna Anders, organizatorka szkoły. Sześć lat temu wraz z mężem wstąpiła do Trzeciego Zakonu Dominikańskiego. - Z czasem zrodziło się w nas pragnienie, aby piękno charyzmatu dominikańskiego można było poznać również w naszym mieście - przybliża.
W ramach szkoły spotkania będą się odbywały raz w drugie środy miesiąca. Kolejne 11 czerwca rozpocznie się Mszą św. o 19.00, po której wykład w Centrum św. Jakuba wygłosi o. Michał Osek OP; będzie mówił o dominikańskim powołaniu osób świeckich w Kościele. W trzecie środy miesiąca będą tzw. spotkania przy książce. - Dominikanie mają wiele publikacji. Będziemy spotykać się i rozmawiać z autorami wydawnictw. Zachęcam do uczestnictwa - zaprasza Joanna.
Wyjaśnia, że jako świeccy dominikanie wiodą normalne życie. Mają rodzinę, pracują, spotykają się w przyjaciółmi. - Dlaczego wybraliśmy tę duchowość? Zawsze mam problem z odpowiedzią na to pytanie - uśmiecha się Joanna. - To się po prostu czuje, że to moja droga, droga, która jest częścią mnie. Kiedy przeczytałam pierwsze informacje o świeckim zakonie dominikanów, poczułam się, jakby odnalazł swój dom - wyznaje.