XI Warmińska Pielgrzymka NSZZ "Solidarność" Regionu Warmińsko-Mazurskiego do sanktuarium Najświętszego Sakramentu i Męki Pańskiej w Głotowie oraz 131. rocznica poświęcenia Kalwarii Warmińskiej. - Mamy poszukiwać prawdy, ale prawdy z miłością i pokorą, ale też i z męstwem - mówił ks. kan. Janusz Wieszczyński.
Uroczystości związane z rocznicą poświęcenia Kalwarii Warmińskiej w Głotowie od 9 lat związane są z pielgrzymką NSZZ "Solidarność", podczas której członkowie związku modlą się w związkowych intencjach. Mszy św. przewodniczył proboszcz ks. Marek Proszek.
- Rocznicę poświęcenia Kalwarii Warmińskiej łączymy ze 105. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II - podkreślał ks. Proszek. Przypominał, że 18 maja 1894 r., po 16 latach budowy, poświęcono w Głotowie kalwarię. - Od kilku lat naszą rocznicę uświetnia pielgrzymka związkowców Solidarności. To dla nich szczególne miejsce, gdyż jest tu również krzyż z obeliskiem, który poświęcony jest bł. Jerzemu Popiełuszce. Dlatego przed Eucharystią wprowadziliśmy relikwie błogosławionego wraz z relikwiami św. Jana Pawła II - tłumaczył proboszcz.
Głotowo. Pielgrzymka Solidarności
Homilię wygłosił duszpasterz Solidarności ks. kan. Wieszczyński. - Ta świątynia i objawienia dotyczące Najświętszej Eucharystii są znakiem i zaproszeniem dla nas do głębszego przeżywania spotkania z Bogiem. Wszystko, co robimy, nie miałoby większego sensu, gdyby nie przewodził nam Chrystus - mówił kaznodzieja.
Wielu stara się budować swoje królestwo na ziemi, dlatego chcą jak najwięcej dóbr i chwały zagarnąć dla siebie. Nie pragną, aby innym było lepiej; interesuje ich, aby zarządzać kapitałem ludzkim. - Tak człowiek staje się kapitałem, by nim sterować. Solidarnościowcy, których serce otwarte jest na sprawy ludzi, dostrzegają to zagrożenie. Dlatego tak ważne jest, by w swoich działaniach człowiek nie zatrzymał się na wartościach doczesnych, ale otwierał swoje oczy na sprawy Boże - przypomniał ks. Wieszczyński.
Wskazywał na hasło papieża Leona XIV: "W Nim stanowimy jedno", słowa św. Augustyna, które wypowiedział w komentarzu do Psalmu 127, aby wyjaśnić, że chociaż my, chrześcijanie, jesteśmy liczni, to w Chrystusie stanowimy jedno.
Cytował słowa Ojca Świętego, który podkreślał, że tylko świadome narody mogą być wolne. - Mamy uczyć się świadomości, tożsamości. To bardzo ważne, o czym mówił też św. Jan Paweł II, że naród, który nie zna swojej historii, przestaje być wolny. Tożsamość nie może być związana z przynależnością polityczną czy do związku zawodowego. Ona musi być głębsza, bo ma dotyczyć wartości, które są cenione w życiu przyszłym. Mamy poszukiwać prawdy z miłością i pokorą, ale też i z męstwem - mówił prezbiter.
Podkreślał, że solidarność to prawo dla wszystkich. - Byśmy widzieli człowieka w potrzebie, byśmy mu chcieli przychodzić z pomocą. Chrystus mówi uczniom o nowym świecie, świecie życia wiecznego. Tego świata musimy się uczyć, szukając światła i mądrości, jaką jest Bóg. Sięgajmy po prawdę, która nie zmienia się, która nie jest zależna od opcji politycznej, a którą jest Jezus Chrystus - podkreślał ks. Wieszczyński.
Po Eucharystii delegacje NSZZ "Solidarność" udały się pod krzyż i obelisk Solidarności, gdzie złożono kwiaty. Następnie związkowcy wzięli udział na Kalwarii Warmińskiej w Drodze Krzyżowej. Pielgrzymka Solidarności zakończyła się posiłkiem w domu pielgrzyma.