• facebook
 • rss
 • To nasz dom

  Łukasz Czechyra

  dodane 30.06.2014 20:30

  Konsekracja kościoła św. Wojciecha w Olsztynie.

  W niedzielę wierni z parafii św. Wojciecha w Olsztynie przeżywali niezwykłą uroczystość, którą niektórzy nazywają „chrztem świątyni” – konsekrację kościoła. Do tego momentu przygotowywali się przez kilka poprzedzających wydarzenie dni, kiedy to przeżywali misje święte prowadzone przez ks. dr. Wiesława Orawieckiego SDS.

  On też w homilii przypomniał m.in. słowa popularnej pieśni „czy wy wiecie, że jesteście świątynią? Świątynią , w której mieszka Święty Duch”. – Nie zapominajmy, że to nie beton, drewno i stal są święte, nie one wymagają naszej czci, ale to wy jesteście święci, dzięki wam ten dom Boży jest święty – przekonywał salwatorianin. – Będziemy tu przychodzić, będziemy wysłuchiwani w modlitwie, gdy się prawdziwie zwrócimy do Boga, będziemy cieszyć się ze wszystkiego, czego On nam tutaj udzieli. Szczególnie gdy na głos kapłana Bóg zejdzie do nas ukryty, by dawać się nam w postaci chleba, a my umocnieni będziemy wędrować drogą naszego życia – mówił ks. Orawiecki.

  Konsekracji dokonał metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba, a głównym celebransem był ks. prał. Andrzej Lesiński. Po modlitwie konsekracyjnej i pokropieniu wodą święconą abp Ziemba wraz z kapłanami namaścił ołtarz i ściany kościoła krzyżmem świętym i okadził. Następnie ołtarz został przystrojony, a w całej świątyni zapaliły się światła.

  Na zakończenie Mszy św., abp Ziemba zachęcił wszystkich wiernych, aby ucałowali konsekrowany ołtarz. Zaznaczył, że to jedyna okazja, gdyż przywilej ten jest zarezerwowany dla kapłanów, a jest on znakiem miłości dla tej świątyni, która „jest naszym domem, a my domownikami”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół