• facebook
 • rss
 • Dwunastu kanoników

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 16.08.2014 21:05

  Wprowadzenie nowych kanoników warmińskiej kapituły katedralnej we Fromborku.

  W katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku odbyła się uroczystość instalacji nowych kanoników i prepozyta warmińskiej kapituły katedralnej. Uroczystościom przewodniczył abp Wojciech Ziemba. Metropolita warmiński wprowadził nowego prepozyta, ks. Andrzeja Lesińskiego, do stali, wygłaszając aklamację, na mocy której objął on ten urząd. – Zaświadczam o zgodnym z prawem objęciu tego miejsca w stali kapituły – wygłosił ks. Lesiński. Następnie, jako nowy prepozyt, ks. Lesiński wprowadził w urząd nowych kanoników – trzech gremialnych (ks. Paweł Rabczyński, ks. Lucjan Świto, ks. Jacek Wojtkowski) i jednego honorowego (ks. Tadeusz Marcinkowski). Przybliżył również sylwetki nowych kanoników.

  – Kapituła, można powiedzieć, jest senatem biskupa diecezjalnego. W przeszłości miała ogromne znaczenie dlatego, że współrządziła diecezją, była współgospodarzem. Obecnie głównie spełnia funkcje liturgiczne. Oczywiście i obecnie biskupi zasięgają rady w najważniejszych sprawach, w zarządzie diecezją. Dzisiejsza uroczystość o tyle jest ważna, że wszystkie miejsca rzeczywiste w kapitule zostały wypełnione. Obecnie kapituła fromborska liczy dwunastu kanoników. Przez wieki tak było, jest tak i dzisiaj – mówi nowy prepozyt kapituły ks. Andrzej Lesiński.

  Na uroczystości obecni byli liczni goście, w tym marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas, starosta braniewski Krzysztof Kowalski, burmistrz Fromborka Małgorzata Wrońska i przedstawiciele rady parafialnej. Po instalacji kanoników składali życzenia nowemu prepozytowi oraz nowym kanonikom. – Uczestniczymy dziś w wyjątkowych uroczystościach wprowadzenia nowych kanoników warmińskiej kapituły katedralnej. Dzieje się to w miejscu wyjątkowym, na wzgórzu katedralnym we Fromborku. Nowo mianowanym kanonikom i prepozytowi składam gratulacje i życzę „Szczęść Boże”, jednocześnie deklarując pełną współpracę samorządu województwa – mówił marszałek Jacek Protas.

  Ks. Paweł Rabczyński urodził się w 1973 r. w Nidzicy. Absolwent WSD „Hosianum”. Święcenia przyjął w 1997 r. W latach 1999–2003 odbył studia z teologii fundamentalnej na KUL, uwieńczone doktoratem. Od 2011 r. rektor WSD „Hosianum”. 31 sierpnia 2012 r. mianowany kanonikiem honorowym warmińskiej kapituły katedralnej.

  Ks. Lucjan Świto urodził się w 1969 r. Absolwent WSD „Hosianum”. Święcenia przyjął w 1994 r. W latach 1995–1998 odbywał studia na wydziale prawa kanonicznego Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego. W grudniu 2001 r. uzyskał tytuł doktora, a w 2011 r. doktora habilitowanego w zakresie prawa kanonicznego. Obecnie piastuje funkcję oficjała Metropolitalnego Sądu Archidiecezji Warmińskiej. Od 2012 r. profesor nadzwyczajny i kierownik Wydziału Prawa Kanonicznego UWM w Olsztynie. W 2012 r. mianowany kanonikiem honorowym.

  Ks. Jacek Wojtkowski urodził się w 1969 r. Absolwent WSD „Hosianum”. Święcenia przyjął w 1994 r. Po studiach specjalistycznych w 2001 r. obronił doktorat. Pracował w kurii jako notariusz kancelarii kurii, a od 2006 r. jako archidiecezjalny konserwator zabytków. Od 2009 r. dyrektor Muzeum Archidiecezji Warmińskiej. Od 2012 r. proboszcz parafii katedralnej we Fromborku. W 2012 r. mianowany kanonikiem honorowym.

  Ks. Tadeusz Marcinkowski urodził się w 1969 r. Absolwent WSD „Hosianum”. Święcenia przyjął w 1995 r. W latach 1998–2004 przebywał na studiach na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, ukończonych obroną pracy doktorskiej z teologii duchowości. Od 2011 r. proboszcz parafii św. Anny w Olsztynie. Od 2013 r. pełni urząd kanclerza i rzecznika prasowego kurii archidiecezji warmińskiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  • Szerszen
   17.08.2014 22:39
   Ładnie wyglądają na dołączonych fotografiach
  • custos
   29.08.2014 10:07
   Wydaje się, że krzesła dla kanoników w katedrze nazywają się "stalle" a nie stale.

   cyt:
   "Stalle – drewniane lub kamienne ławki ustawione w prezbiterium. Często bardzo bogato zdobione (rzeźbiarsko lub malarsko) w formy architektoniczno-plastyczne, poprzedzielane na pojedyncze siedziska.

   Miały zazwyczaj wysokie oparcia (zaplecki), często z baldachimem, klęczniki obudowane z przodu. Rozpowszechniły się w budownictwie sakralnym od początków średniowiecza do baroku. Przeznaczone były przede wszystkim dla duchownych (kanoników lub zakonników). Stalle występowały najczęściej w kościołach katedralnych, klasztornych i kolegiatach."
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół