• facebook
 • rss
 • Będzie się działo!

  Łukasz Czechyra

  dodane 29.12.2014 18:12

  W kurii metropolitalnej archidiecezji warmińskiej odbyła się konferencja prasowa przed olsztyńskim Orszakiem Trzech Króli.

  Uliczne jasełka zagoszczą 6 stycznia w ponad 300 miejscowościach w całej Polsce, w Olsztynie Orszak przejdzie po raz drugi. Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Od 2011 roku, po ponad 50, latach przerwy, jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy. Orszak Trzech Króli stanowi bezpośrednie nawiązanie do tradycji wystawiania jasełek ulicznych. Orszak prowadzą Trzej Królowie symbolizujący 3 kontynenty – Europę, Azję oraz Afrykę. Orszak jest otwartą, rodzinną imprezą plenerową, promującą aktywne przezywanie Świąt Bożego Narodzenia i przypominającą o znaczeniu Święta Objawienia Pańskiego. Głównym organizatorem w Polsce jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która odpowiada za Orszak w Warszawie i wspomaga inne miasta. W Olsztynie organizacją zajmuje się Forum Prorodzinne – Stowarzyszenie Wspierania Działań Prorodzinnych. – Jest to akcja na wskroś prorodzinna, chcemy zachęcić wszystkich do rodzinnego kolędowania. Orszak jest dla wszystkich, każdy może w nim wziąć udział – mówi ks. Michał Tunkiewicz.

  W Olsztynie każdy król ze swoją świtą ruszy z innej parafii.

  Orszak azjatycki – Melchior, parafia św. Józefa rozpoczyna się Mszą św. o 11.00. Przejście ulicami: Jagiellońską, Wojska Polskiego, Partyzantów, Marii Curie-Skłodowskiej, 11 Listopada na pl. Jana Pawła II.

  Orszak afrykański – Kacper, parafia Chrystusa Odkupiciela Człowieka, rozpoczyna się Mszą św. o 11.30. Przejście ulicami: Wyszyńskiego, Żołnierską, Kościuszki, Piłsudskiego na pl. Jana Pawła II.

  Orszak europejski – Baltazar, parafia NSPJ, rozpoczyna się Mszą św. o 12.00. Przejście ulicami: Kopernika, Mickiewicza, Dąbrowszczaków, Mrongowiusza, 1 Maja na pl. Jana Pawła II.

  Wspólny Orszak wyruszy z pl. Jana Pawła II o 13.15 i przejdzie na pl. Solidarności, gdzie będzie zlokalizowana stajenka, a mędrcy złożą pokłon Jezusowi. Po drodze odbędą się jeszcze 3 scenki: Spotkanie Trzech Króli, Pałac Heroda oraz Pasterze.

  Organizatorzy przygotowali ponad 10tys. koron i 5tys. Śpiewników, a także ponad 10tys. okolicznościowych świątecznych kartek, nalepki, a także cukierki, ciasteczka oraz gorącą herbatę.

  W olsztyńskim Orszaku weźmie udział 25 aktorów-amatorów, 300 rycerzy, dwórek, heroldów oraz ok. 200 wolontariuszy .

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół