• facebook
 • rss
 • Drzwi do wolności

  Łukasz Czechyra

  dodane 22.08.2015 19:56

  W Olsztynie odbyły się regionalne obchody 35. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.

  Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie. Eucharystii przewodniczył abp Józef Górzyński, który w homilii podkreślał, że każdy człowiek musi właściwie rozpoznawać świat wartości i musi umieć go bronić.

  - Powinniśmy zrobić rachunek sumienia z tego, jak potrafimy rozpoznać dobro, oddzielić od zła i jak potrafimy walczyć, opowiadać się za tym, za czym człowiek opowiedzieć się powinien, odrzucać to, co człowiek odrzucać powinien, aby nie zaprzeczyć swojemu człowieczeństwu i wykonać zadania, które ma każde pokolenie niesie - nie pozostawić przyszłym pokoleniom popsutego świata wartości - mówił abp Górzyński.

  - Obyśmy nie zostali zapamiętani jako pokolenia, które potrafi obchodzić rocznicę, oddawać cześć bohaterom, ale nie potrafi podjąć swoich zadań - nie potrafi naśladować tych, których czci i szanuje, jakby było zwolnione z tych samych zadań, które przecież obowiązują każde pokolenie - zwracał uwagę w homilii abp Józef.

  Po Mszy św. uczestnicy uroczystości prowadzeni przez poczty sztandarowe udali się na plac Solidarności, gdzie pod pamiątkowym głazem głos zabrali Józef Dziki, przewodniczący Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ Solidarność oraz Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

  - Dziś składamy hołd wszystkim rodakom - znanym i nieznanym, którzy w 1980 roku dali Polsce, Europie i światu nadzieję na lepsze jutro i otworzyli drzwi do wolności i suwerenności - powiedział Józef Dziki.

  Podczas uroczystości wystąpił bard Solidarności, Anatol Filipowski.

  Na zakończenie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty oraz znicze. Dalsza część uroczystości odbyła się w hali Urania - tam zostały wręczone pamiątkowe medale, wystąpił kabaret Jana Pietrzaka i zespół Żuki.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół