Naprzeciw siedziby straży pożarnej w Olsztynku znajduje się mur, który do niedawna straszył brzydotą. Od kilkunastu miesięcy systematycznie przybywa na nim portretów żołnierzy wyklętych i osób poddanych komunistycznej represji w latach powojennych.
Na ul. Mazurskiej widnieją między innymi murale z podobiznami rotmistrza Pileckiego i gen. Fieldorfa. Pod każdym z rysunków palą się dziś znicze ku pamięci pomordowanych. Przed obchodami Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jeden z pomysłodawców patriotycznych graffiti napisał w przesłanej do zainteresowanych poczcie SMS-owej: „Zapalmy świeczkę na ul. Mazurskiej pod muralami z wizerunkami naszych wyklętych bohaterów bez grobu! Chociaż jeden znicz przy wybranej osobie. Ja już to zrobiłem”.
Olsztynek może poszczycić się pielęgnowaniem patriotycznej tradycji przez młodzież. To właśnie grupa młodych ludzi z tego miasteczka zainicjowała oryginalną akcję, która ma promować wartości patriotyczne. We właściwej dla młodego pokolenia formie postanowiono przypomnieć postać rotmistrza Witolda Pileckiego i innych żołnierzy powstania antykomunistycznego po II wojnie światowej.
Dzieła podjęli się członkowie nieformalnej grupy Patriotyczny Olsztynek, która w ten sposób oddała hołd postaciom cieszącym się z roku na rok coraz większą popularnością wśród młodych ludzi w całej Polsce. – Samodzielnie zdobyliśmy potrzebne pieniądze. Cała akcja była ustalona z urzędem miasta – chodziło o zgodę na wykonanie muralu w konkretnym miejscu. Mam nadzieję, że w przyszłości będą miały miejsce podobne przedsięwzięcia w innych miejscach miasta – mówi Dawid Lęcznar.
Młodzież z Olsztynka i okolic znana jest także z innej inicjatywy, która przybliżyła losy żołnierzy wyklętych. W 2015 roku ówcześni maturzyści nakręcili film o tej tematyce. Ich wysiłek został nagrodzony zaproszeniem na spotkanie z prezydentem RP Andrzejem Dudą.
O filmowej przygodzie maturzystów z Olsztynka można przeczytać TUTAJ.