• facebook
 • rss
 • Kanał Elbląski nagrodzony

  ks. Piotr Sroga

  dodane 20.04.2016 18:15

  Rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs "Zabytek zadbany 2016". Uroczystość wręczenia nagród odbyła się dziś w Zakopanem, gdzie podczas uroczystej gali ogłoszono wyniki. Wśród laureatów znalazł się Kanał Elbląski.

  W zeszłym roku dokonano gruntownej renowacji kanału, podczas której odtworzono zabytkowe mechanizmy przechylni i śluz. Zabytek zwyciężył w specjalnej kategorii „Architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki”.

  Jury doceniło przeprowadzone w roku 2015 prace remontowe, dzięki którym rewitalizowano unikalny w świecie obiekt hydrotechniczny. Mozolna i kosztowna praca wielu specjalistów spowodowała, że umiejętne połączenie tradycyjnych materiałów i metod naprawczych nie naruszyło integralności obiektu.

  Kanał Elbląski rozciąga się na przestrzeni 151 km i jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. Jest on jedynym szlakiem na świecie, po którym statki nie tylko płyną, ale także jadą po lądzie na specjalnie przeznaczonych do tego wózkach.

  Obiekt został wybudowany w latach 1844–1881. Jego budowa miała na celu skrócenie drogi transportowej dla różnych towarów z Warmii i Mazur do Bałtyku oraz Gdańska.

  Szczególną atrakcją dla turystów i jednocześnie przykładem geniuszu myśli inżynierskiej są pochylnie. Ich zasada jest prosta i skuteczna. Jednostka wodna podpływa nad specjalny wózek, gdzie jest zatrzymywana i cumowana bez konieczności rozładunku.

  Następnie jest wciągana po szynach do pochylni. Przy pochylniach znajdują się hale maszynowni, w których znajdują się turbiny napędzane wodą. Energia spadku wody napędza turbinę, która porusza z kolei kołowroty potężnej maszyny wyciągowej. Po pokonaniu różnicy wzniesień statek jest wodowany w wyższym odcinku kanału, przeprowadza się odcumowanie. Cała operacja śluzowania na takiej pochylni trwa około dwudziestu minut. Statki posuwają się z prędkością około 6 km/h.

  Czytaj także:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół