• facebook
 • rss
 • Nasze "dziś" ciągle trwa

  Łukasz Czechyra

  dodane 13.04.2017 17:06

  Msza Krzyżma odbyła się w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie.

  Kilkuset księży, nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej, Służba Liturgiczna Ołtarza oraz wierni - wszyscy zebrali się na wspólnej modlitwie pod przewodnictwem metropolity warmińskiego abp. Józefa Górzyńskiego.

  - Jest to spotkanie kapłańskie szeroko rozumiane. Chodzi tu o kapłaństwo służebne, czyli hierarchiczne, jak również o kapłaństwo ludu Bożego. Wszyscy wierni bowiem przez chrzest zostali włączeni w Chrystusa we wszystkich 3 wymiarach - kapłańskim, królewskim i prorockim - tłumaczył abp Górzyński.

  Na początku Mszy św. otrzymał on życzenia od kapłanów, alumnów i ministrantów. - Chcemy głosić światu, że Bóg jest bogaty w miłosierdzie. Całym naszym sercem jesteśmy oddani do posługi tajemnicy - zapewniał ks. Wojciech Kotowicz, wicerektor WSD MW "Hosianum".

  Homilię wygłosił abp senior Wojciech Ziemba, który - nawiązując to słów Jezusa z Ewangelii: "Dziś spełniły się te słowa Pisma" - zaznaczył, że każdy ma własne "dziś". - To dzień naszych święceń, to środowisko, w którym dojrzewało nasze powołanie. To wreszcie nieustanne trwanie kapłańskiego charyzmatu, za co jesteśmy wdzięczni Bogu - że nasze "dziś" jest ciągle - mówił abp Ziemba. - W dzisiejszej Ewangelii słyszeliśmy, że Jezus powiedział: "Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski od Pana". Nasze zadanie nie może być inne niż to, o którym mówił Ten, który nas wezwał - podkreślił abp Ziemba.

  W trakcie Mszy św. zebrani kapłani z Warmii i Mazur odnowili przyrzeczenia składane w dniu święceń kapłańskich, abp Górzyński poświęcił olej krzyżma, który używany jest w sakramencie chrztu i bierzmowania, oraz olej chorych służący do ich namaszczania.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół