• facebook
 • rss
 • Omodlone miejsce

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 11.08.2017 22:53

  Uroczystości Maryi Panny Świętolipskiej.

  Dziś obchodzona jest uroczystość Najświętszej Maryi Panny Świętolipskiej, Matki Jedności Chrześcijan. Jest to również 49. rocznica koronacji obrazu, której dokonali prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i kard. Karol Wojtyła. Z tej okazji w świętolipskim sanktuarium odbyła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. Krzysztof Bielawny.

  - Koronacja wizerunku Matki Bożej wyznaczyła dzień uroczystości Matki Boskiej Świętolipskiej. Witam gorąco wszystkich pielgrzymów i kapłanów, którzy przybyli, by wspólnie modlić się w sanktuarium - rozpoczął uroczystości o. Aleksander Jacyniak SJ.

  W homilii ks. Bielawny nawiązywał do historii Świętej Lipki oraz wskazywał na rolę tego miejsca kultu Matki Bożej w dziejach naszego regionu.

  - To miejsce najstarszego sanktuarium maryjnego na Warmii, Mazurach i Powiślu. Do tego miejsca, jeszcze przed reformacją, pielgrzymowali liczni wierni, w tym wielcy ludzie, chociażby ostatni mistrz zakonu krzyżackiego Albrecht Hohenzollern. Pieszo, pokonując kilkadziesiąt kilometrów, przyszedł, aby modlić się przy figurze Matki Bożej. To miejsce jest omodlone przez liczne pokolenia. Byli tu królowie i książęta - mówił ks. Krzysztof.

  Na zakończenie Mszy św. wystawiono Najświętszy Sakrament w monstrancji fatimskiej, która przemierzając Polskę w pielgrzymce pokoju i pojednania, nawiedziła już ponad 60 sanktuariów i parafii. Monstrancji towarzyszyły brazylijskie misjonarki z Fatimy, które poprowadziły uroczysty akt zawierzenia Maryi.

  Główne uroczystości w Świętej Lipce rozpoczną się w poniedziałek 14 sierpnia. O godz. 12 sprawowana będzie Msza św. połączona z sakramentem namaszczenia chorych. O 21.00 - Apel Maryjny i całonocne czuwanie modlitewne w bazylice przygotowujące do odpustu, podczas którego o północy zostanie odprawiona Eucharystia.

  W święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na placu przed bazyliką zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Bronakowskiego, biskupa pomocniczego diecezji łomżyńskiej, która zakończy się procesją eucharystyczną wokół placu przed bazyliką.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół