Nowy numer 17/2024 Archiwum

Orędzie Maryi zmienia ludzi

Od czerwca w Gietrzwałdzie rozpocznie się nowy cykl "Wykładów gietrzwałdzkich". Już dziś na prelekcje związane z objawieniami i sanktuarium zapraszają wykładowcy Wydziału Teologii UWM.

Archidiecezja Warmińska przygotowuje się do obchodów 150-lecia objawień maryjnych w Gietrzwałdzie, które miały miejsce w 1877 r. W działaniach na rzecz poznania i zrozumienia sensu tych nadzwyczajnych wydarzeń uczestniczą także wykładowcy Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W zeszłym roku dużym zainteresowaniem cieszyła się seria spotkań popularnonaukowych pt. „Wykłady gietrzwałdzkie”. Były one oparte na licznych publikacjach pracowników wspomnianego wydziału. Niewątpliwym walorem wykładów były nie tylko kompetencje prelegentów, ale także fakt, że zostały one zarejestrowane i umieszczone na portalach mediów społecznościowych.

Koordynatorem przedsięwzięcia jest ks. dr hab. Paweł Rabczyński, prof. UWM. - Od 27 czerwca br. rusza nowy cykl „Wykładów gietrzwałdzkich”. Nauczyciele akademiccy Wydziału Teologii UWM już dziś zapraszają na spotkania do gietrzwałdzkiej bazyliki po wieczornej Mszy Świętej, która będzie sprawowana każdego dwudziestego siódmego dnia miesiąca od czerwca do września - zachęca do udziału ks. Rabczyński.

Dzięki zaangażowaniu wykładowców z przesłaniem Matki Bożej w Gietrzwałdzie mogli się także zapoznać mieszkańcy różnych miejscowości, parafii i wspólnot w kraju i za granicą, m.in. Leoncina, Fiuggi (Włochy) i Sheffield (Anglia).

O potrzebie takich spotkań świadczą liczne świadectwa. - W wystąpieniu pojawił się motyw czynnego udziału w Eucharystii i odpowiedzialności za wspólnotę parafialną. Nie chcę być tylko „widzem” na Mszy św. Pod wpływem wykładu podjąłem decyzję o większym zaangażowaniu się w Kościele. Chcę dołączyć do grona lektorów, którzy czytają Pismo Święte podczas liturgii. Będzie to wymagało przełamania wrodzonej nieśmiałości - twierdzi Piotr z parafii w Sheffield.

Zeszłoroczne wykłady można odnaleźć w internecie. Okazuje się, że cieszą się one dużą popularnością i inspirują do refleksji nad sobą.

- Wysłuchałem konferencji o przesłaniu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Uświadomiłem sobie, że moje życie duchowe potrzebuje wymiaru maryjnego. Zrozumiałem, że w moim przypadku polega on na trosce o potrzebujących pomocy, o chorych i starszych, szczególnie o samotnie przeżywających swoje cierpienie. Dlatego też zaangażowałem się w działalność grupy Caritas w mojej parafii - dzieli się Józef z Olsztyna.

- Dziękuję Panu Bogu każdego dnia za odkrycie tych objawień. Wcześniej ich nie znałam. Dzięki wykładom, odkryłam znaczenie modlitwy różańcowej, która wcześniej wydawała mi się zbyt trudna. Teraz codziennie odmawiam Różaniec, tak jak prosiła Maryja - mówi z radością Joanna z Leoncina.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy