Nowy numer 2/2021 Archiwum


Wznieść się ponad kremówki

A uczniowie?
 Jak bywa, skromni w słowach, ale niezwykle wyraziści: – Potrzebujemy prawdziwych autorytetów, a takim jest bł. Jan Paweł II. Supergość.


Jan Paweł II tak mówił o przemijaniu w „Tryptyku rzymskim”: „A przecież nie cały umieram, to co we mnie niezniszczalne trwa”. Kiedy Ojciec Święty odszedł, wiele osób zastanawiało się, jak sprawić, by jego życie i nauczanie nie stało się tylko historycznym wydarzeniem, a inspiracją i prawdą o życiu, zwłaszcza dla młodych ludzi. Właśnie z tej troski, siedem lat temu w olsztyńskiej Szkole Mistrzostwa Sportowego, z inicjatywy Katarzyny Klai i Joanny Ulatowskiej-Letko, narodziła się koncepcja spotkań poświęconych Janowi Pawłowi II, a nade wszystko jego nauczaniu i twórczości literackiej. Już po raz siódmy, odbyło się Spotkanie z poezją i nauczaniem Ojca Świętego Jana Pawła II „Non omnis moriar”. Co roku odbywa się ono w innej szkole. Tym razem młodzież z ośmiu szkół (od podstawówki po szkoły średnie) zaprezentowała swe inscenizacje w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Olsztynie. Na spotkaniu obecny był bp Jacek Jezierski.


– Fakt, iż żyłam w czasach Jana Pawła II, traktuję jako wyróżnienie. Wraz z Kasią chciałyśmy się tym dzielić, aby nasze dzieci i uczniowie zarazili się miłością do bł. Jana Pawła II. Żeby w nich zaszczepić dumę z tego, że jest on naszym rodakiem, i żeby pamięć o nim nie ograniczała się wyłącznie do kremówek – mówi Joanna Ulatowska-Letko. Stąd formuła spotkań – ukazywanie prozy i poezji Karola Wojtyły, wplatanie w spektakle fragmentów encyklik i kazań. Niektórzy wprost recytują jego twórczość, inni piszą scenariusze, tworzą scenki i wpisują w nie słowa błogosławionego.
– Pamiętam, kiedy rozmawiałyśmy, że jest nam tak ciężko po odejściu Papieża Polaka. Dziś widzę, że on ciągle jest żywy. W szkole dużo się o nim mówi. Pani dyrektor stwierdziła, że jest on naszym drugim niepisanym patronem. Widząc po raz kolejny – dziesiąty, piętnasty – te same Msze św. odprawiane przez Jana Pawła II, ciągle się wzruszam. Może dlatego chcę, aby uczniowie mieli poczucie, że to jest nasz papież, który wiele do nich mówił, ukazywał sens życia – mówi Katarzyna Klaja.
Bożena Szczurek – konsultant ds. nauczania religii rzymskokatolickiej ODN – podsunęła organizatorom pomysł zmieniający nieco formułę spotkań. – Chodzi o to, aby nie skupiać się na rocznicy śmierci Jana Pawła II, i spotkania zmienić na przegląd twórczości. Teraz, kiedy Ojciec Święty ogłoszony jest błogosławionym, trudno się smucić – dodaje pani Joanna. I podkreśla, że spektakle przygotowywane są przez nauczycieli różnych przedmiotów: historii, języka polskiego, muzyki. – Także te spotkania nie wypływają z obowiązku nauczania katechezy, a z potrzeby, którą mamy w sercach – podkreśla pani Katarzyna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama