Nowy Numer 37/2019 Archiwum

Śnieg czerwony od krwi

Z miłości do Boga heroicznie walczyła w obronie czystości dziewiczej i godności kobiecej. Zdołała obronić się przed gwałtem, płacąc 
za ten czyn 
najwyższą cenę.


Śmiertelna ucieczkaW styczniu 1945 r. do Wójtowa zbliżał się front. Ludzie w obawie o swoje życie gromadzili się w domach, często modlili, zawierzając się opiece Bożej. W domu rodzinnym Klimków zgromadziła się również grupa ludzi – 19 osób – najbliżsi sąsiedzi, wśród nich kilka dziewcząt i panien. Pierwsi żołnierze sowieccy weszli do wsi 22 stycznia. Tego samego dnia o godz. 9.00 wtargnęli również do domu Klimków. Zrabowali wszystkie wartościowe przedmioty. Następnie chcieli zabrać wszystkie dziewczęta, aby je zgwałcić. One jednak trzymały się siebie, głośno krzyczały, broniły się, walcząc w obronie swej czystości. Sowieci tym razem zrezygnowali i odjechali. Podobne sceny rozgrywały się jeszcze kilkakrotnie, kiedy żołnierze Armii Czerwonej nachodzili ich dom. 30 stycznia 1945 r. po raz kolejny do domu Klimków weszło czterech radzieckich oficerów. Do oddzielnego pokoju zaciągnęli Gertrudę, jej młodszą siostrę Hildegardę, kuzynkę oraz córkę sąsiadów. Tam chcieli je zgwałcić. Przez ponad godzinę z pokoju dochodziły krzyki, płacz, odgłosy obrony dziewcząt i wrzaski oficerów. Dziewczęta walczyły w obronie czystości. Żołnierze podarli im ubrania, straszyli, strzelając z karabinów. Podczas tych zdarzeń Gertrudzie udało się wyrwać z rąk oprawców i przez kuchnię wybiec na podwórko. Tam jednak jeden z żołnierzy radzieckich zabił ją strzałem w plecy. Upadła na śnieg. Krew szybko zabarwiła biel na kolor czerwony. 
 
Gertruda w dniu Pierwszej Komunii Świętej – 17 lipca 1932 r. z ojcem i rodzeństwem   
Gertruda w dniu Pierwszej Komunii Świętej – 17 lipca 1932 r. z ojcem i rodzeństwem

Zrównany grób


Gertruda Klimek całe swoje życie poświęciła Bogu, kierując się miłością do Niego i bliźnich. Zginęła od kuli oprawców o godz. 15.00, w godzinę Miłosierdzia Bożego. Po odejściu żołnierzy radzieckich bliscy wnieśli jej ciało do pokoju. Ze względu na siarczyste mrozy, które uniemożliwiały wykopanie grobu, jej ciało spoczywało w domu przez 14 dni. Leżała martwa pośród rodziny. Kiedy mrozy zelżały, rodzina mogła pochować Gertrudę. Jej wuj zbił z desek skrzynię. Zrobiono drewaniny krzyż. Na rodzinnej posesji wykopano grób, w którym z udziałem najbliższej rodziny, złożono ciało Gertrudy. 
Do połowy lat 70. ubiegłego wieku grób Gertrudy był widoczny, a opiekowały się nim rodziny, które po wyjeździe Klimków zamieszkały na tym gospodarstwie. Po przejęciu majątku przez Państwowe Gospodarstwa Rolne grób został zrównany z ziemią. Dziś nie można go już odnaleźć. Ale pamięć o Gertrudzie i jej heroicznej walce o czystość jest ciągle żywa.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • A.
  05.01.2015 17:28
  Ś.P. Anna Koitka i Maria Rehaag spoczywają w jednym grobie na terenie majątku Rehaag po prawej stronie tuz obok drogi dojazdowej do dawnego domu ok. 50 metrów od niego...
  doceń 1
 • A.
  05.01.2015 17:34
  Teofila żołnierze radzieccy powlekli na rzemyku przez wieś Bogdany w kierunku Skajbot i na rozstaju dróg w pobliżu zabudowań Kl.Saphunen (obecnie po lewej stronie drogi, ok 100m przed gospodarstwem p.Fuszary) zastrzelili.
  Powodem był skarb który jak sobie ruscy żołnierze ubzdurali musiał być w tak pięknym majątku jak Rehaag.
  Do lat 90-tych stał w tym miejscu krzyż.
  Obecnie pagórek porośnięty krzakami...
  doceń 1
 • Zenek
  02.06.2019 10:19
  szukam dalszych informacji o majątku Rehaag w 2019 byłem tam gdzie są tylko gruzy po majatku i krzysz tych kobiet chciałbym więcej wiedzieć .
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL