Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Problemy z sądową ochroną praw człowieka

Do stolicy Warmii i Mazur po raz drugi zjechali specjaliści prawa kanonicznego, by rozmawiać o problemach z sądową ochroną praw człowieka. II Międzynarodową Konferencjię Kanonicznego Prawa Procesowego zorganizowała Katedra Prawa Kanonicznego i Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego.

Temat okazuje się jest bardzo popularny, gdyż w spotkaniu wzięło udział ponad 100 prelegentów – z Polski, Włoch, Białorusi, Austrii oraz Słowacji. Co ciekawe, jeszcze przed rozpoczęciem konferencji, organizatorzy postarali się o wydanie książkowe wszystkich referatów i wykładów. Podczas dwudniowych dyskusji prelegenci spotykali się na 5 sesjach które dotyczyły ochrony praw człowieka w procesach kanonicznych, procesach cywilnych, w trybunale konstytucyjnym oraz w postępowaniu i procesie administracyjnym, a także ochrony praw człowieka w procesach karnych i w procesach przed trybunałami międzynarodowymi. Specjaliści rozmawiali m.in. o roli adwokata kościelnego. Trzeba bowiem zauważyć, że w Polsce funkcję tę pełni zaledwie 60 osób, a na terenie Warmii i Mazur adwokatów kościelnych jest dwóch. Z kolei liczba spraw przed sądami kościelnymi stale rośnie, a brak adwokata w jakimkolwiek procesie, również kościelnym, jest naruszeniem praw człowieka.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma