Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Akolici świeccy

Metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba wprowadził 34 świeckich mężczyzn w posługę akolity. Jest to pierwsze takie wydarzenie w historii archidiecezji warmińskiej.

Akolita (z gr. "akólouthos" - towarzyszący, idący za kimś) do 1972 roku był jednym z czterech stopni święceń niższych udzielanych kandydatowi do kapłaństwa w czasie formacji seminaryjnej. Na mocy listu motu proprio Ministeria Quaedam papieża Pawła VI posługa akolity nie jest zastrzeżona wyłącznie dla kandydatów do kapłaństwa. Akolita często jest mylony z nadzwyczajnym szafarzem Komunii św. Akolita jest z urzędu nadzwyczajnym szafarzem, ale jego uprawnienia są większe.

- Akolita pełni posługę służąc diakonowi lub prezbiterowi, może on również udzielać Komunii św., lub zanosić wiatyk do chorych. Może on również przewodniczyć nabożeństwu - tłumaczy ks. prof. Władysław Nowak. Charakterystycznym przywilejem akolity jest puryfikowanie naczyń liturgicznych w braku diakona. Puryfikacji nie można powierzać żadnemu innemu świeckiemu, nawet nadzwyczajnemu szafarzowi komunii świętej.

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • Ajja
    13.06.2012 09:51
    "Charakterystycznym przywilejem akolity jest puryfikowanie naczyń liturgicznych w braku diakona".
    Co stoi na przeszkodzie by zrobił to sam celebrans?
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma