Nowy numer 43/2020 Archiwum

Na patriotyczną nutę

W Zespole Szkół Szkoły Podstawowej w Jezioranach, jak co roku, rozbrzmiewały dźwięki muzyki patriotycznej. Znów radosna, a czasem nostalgiczna pieśń polska przypomniała czasy zawieruchy wojennej, czasy okupacji oraz trudny okres powojenny.

– Na nowo przeżywaliśmy wzruszające chwile podczas oryginalnych interpretacji muzycznych, jakie zaprezentowali na tegorocznym festiwalu uczniowie wyłonieni drogą eliminacji w szkołach podstawowych naszego regionu. Uczestników wspierali uczniowie, opiekunowie, rodzice oraz zaproszeni goście m.in. pan Jerzy Kochanek uczestnik Powstania Warszawskiego, przedstawiciele IPN-u – mówi dyrektor szkoły Jolanta Kazimierczyk.
VI Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród” rozpoczęła dyrektor Jolanta Kazimierczyk, która odczytała list z kancelarii Prezydenta RP od Anny Komorowskiej i list z Instytutu Piłsudskiego z Ameryki od prezes Magdy Kapuścińskiej. Powitała również prowadzącego tegoroczny festiwal Pana Jacentego z Ordowa. Następnie 22 wykonawców z 12 szkół podstawowych: z Olsztyna – SP nr 2, SP nr 15, SP nr 34, Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny, z Barczewa, Bisztynka, Klebarka Wielkiego, Napiwody, Spręcowa, Radostowa, Franknowa i Jezioran zaprezentowało pieśni i piosenki patriotyczne w dwóch kategoriach: I kategoria – piosenki wojskowe, partyzanckie, piosenki z okresu Powstania Warszawskiego oraz II kategoria – współczesne piosenki i pieśni patriotyczne po roku 1945. Jury w składzie: przewodnicząca – dyrektor Szkoły Muzycznej w Olsztynie pani Teresa Taradejna, pan Krzysztof Banasiuk – sponsor, pani Grażyna Lasiuk – przedstawiciel SP Jeziorany, pani Irena Szuwalska – nauczyciel muzyki, wysłuchało wykonawców i wyłoniło zwycięzców w obu kategoriach:
I kategoria:
miejsce I - Natalia Szczygło z ZS Szkoły Podstawowej w Jezioranach;
miejsce II - Magdalena Orzechowska z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Olsztynie;
miejsce III - Kornelia Wójcik ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Olsztynie;
wyróżnienia: Małgorzata Podlińska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie,  Natalia Sęder ze Szkoły Podstawowej w Klebarku Wielkim.
II kategoria:
miejsce I - Paulina Wróbel ze Szkoły Podstawowej w Napiwodzie;
miejsce II - Antonina Witkowska z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Olsztynie;
miejsce III - Aleksandra Matuszów ze Szkoły Podstawowej we Franknowie;
wyróżnienia: Aleksandra Sołtys z ZS Szkoły Podstawowej w Jezioranach , Martyna Chłosta ze Szkoły Podstawowej w Klebarku Wielkim.
Dla uczniów i całej społeczności tegoroczny festiwal był szczególnym dniem, gdyż po raz pierwszy w historii konkursu uczennica ze szkoły organizującej imprezę, czyli ze Szkoły Podstawowej w Jezioranach, zdobyła I miejsce w I kategorii. Widać było wzruszenie na twarzach zarówno laureatki, jak i wszystkich jej kolegów, koleżanek i nauczycieli. Publiczność reagowała bardzo żywiołowo. Uczniowie wspierali brawami wszystkich występujących w konkursie.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama