Nowy numer 49/2018 Archiwum

Księgi ks. Skargi

W bibliotece WSDMW „Hosianum” w Olsztynie otwarto wystawę z okazji Roku ks. Piotra Skargi. Został on ogłoszony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej z racji 400 rocznicy śmierci.

Piotr Skarga, właściwie Piotr Powęski (1536–1612), był jezuitą, teologiem, kaznodzieją i pisarzem. Posiadał wielki talent krasomówczy. Potrafił zdobyć posłuch wśród ludzi wszystkich stanów, słuchali go nawet królowie. Zapisał się na kartach historii jako czołowy polski przedstawiciel kontrreformacji, filantrop oraz ten, który w trosce o Ojczyznę miał odwagę nazwać po imieniu największe polskie przywary. Nawoływał do zmian postaw rządzących, do reform, by nie doprowadzić Rzeczypospolitej do upadku. Jak podkreśla ks. Tomasz Garwoliński, dyrektor Biblioteki „Hosianum”, zwiedzając wystawę, można zapoznać się z życiem i działalnością ks. Piotra Skargi. Zaprezentowane tam zostały m.in. 3 stare druki (z XVI i XVIII w.), autorstwa wielkiego jezuity, oraz późniejsze wydania jego dzieł, w tym Kazania sejmowe.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy