Zdumiony wiedzą

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nidzicy wraz z ks. Andrzej Midurą zorganizowała konkursy dla dzieci i młodzieży o zasięgu powiatowym. Tegoroczny pomysł był kontynuacją wspólnej organizacji – od pięciu lat – najważniejszych obchodów, rocznic ustanowionych przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Na patronów Roku 2012 wybrano znakomitych ludzi pochodzących z różnych okresów historycznych, których łączy jedna idea związana z dobrem narodu, ojczyzny i pomocy ludziom biednym i potrzebującym. Patronami roku zostali: Janusz Korczak, Józef Ignacy Kraszewski i ks. Piotr Skarga.

Konkurs plastyczny pt. „Janusz Korczak – królem dzieci” został ogłoszony dla uczniów szkół podstawowych z kl. IV-VI . Najpiękniejszą pracę nadesłała Weronika Szumicka SP w Zaborowie, II miejsce zajął Filip Kozicki SP w Janowcu Kościelnym, III miejsce zdobyła Aldona Szczypińska SP w Łynie. Wyróżnienia otrzymali: Jakub Dolega – SP w Kozłowie, Izabela Mariańska – SP w Łynie, Sebastian Grzywiński – SP w Łynie, Jesika Kunicka – ZS nr 2 w Nidzicy.

Uczniowie szkół gimnazjalnych wzięli udział w konkursie na wykonanie prezentacji multimedialnej ph. „Józef Ignacy Kraszewski – najpłodniejszy autor w historii literatury polskiej”. W konkursie tym, najciekawsze prezentacje przygotowali: I miejsce – Weronika Modzelewska z Z.Sz.O. w Nidzicy; II miejsce – Paulina Jakubowska z Z.Sz.O w Nidzicy; III miejsce – Kinga Moszczyńska z ZS w Janowcu Kościelnym. Wyróżnienie otrzymał Kacper Milczarek z ZS nr 2 w Nidzicy.

Trzeci konkurs wiedzy o życiu i działalności ks. Piotra Skargi dla szkół średnich odbył się 28 maja ph. „Kto ojczyźnie swej służy, sobie samemu służy”. Pan prof. Waldemar Smaszcz przewodniczący jury, krytyk i historyk literatury, był ogromnie zdumiony wiedzą i przygotowaniem uczniów z tego, tak bardzo trudnego tematu. Największą wiedzą wykazała się Anna Mączka, drugie miejsce zajął Łukasz Mątwicki, a trzecie Grzegorz Moszczyński. Wszyscy laureaci są uczniami ZSZiO w Nidzicy.

Podsumowanie konkursów i wręczenie nagród zwycięzcom odbyło się w Sali Rycerskiej nidzickiego zamku. Nagrody wręczyli wiceburmistrz i starosta powiatu nidzickiego. Uroczystą galę uświetnił swoim występem Jarosław Chojnacki, jeden z najlepszych polskich wokalistów poezji śpiewanej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..