Nowy numer 41/2018 Archiwum

650-lecie Kochanówki

Uroczystą Mszą św. w kościele pw. św. Wawrzyńca pod przewodnictwem bp. Jacka Jezierskiego rozpoczęła świętowanie wspaniałego jubileuszu wieś Kochanówka.

Eucharystia sprawowana była po polsku i po niemiecku, gdyż z okazji 650-lecia wsi przyjechali zza Odry dawni mieszkańcy tej okolicy, razem z ks. Oscarem Müllerem. Kochanówka otrzymała lokację w 1362 roku, od razu rozpoczęto budowę kościoła, a już w 1408 roku wzmiankowany jest pierwszy proboszcz. Budowę obecnej świątyni ukończono w 1918 roku. – Po wojnie pierwszą nazwą jaką przyjęto dla naszej wsi była Przyjaźń. Dopiero w 1950 roku wprowadzono nazwę Kochanówka. Ta właśnie nazwa w jakiś sposób reprezentują tę wspólnotę. Chcemy poprzez miłość do Boga i bliźniego trwać i wznosić swoje modły ku Bogu – mówił proboszcz ks. kan. Janusz Oleszkiewicz. Dodatkowo na jesieni ukaże się – pod redakcją ks. prof. Andrzeja Kopiczki – opracowanie dotyczące historii wspólnoty parafialnej. Na uroczystościach obecny był również pierwszy powojenny proboszcz wspólnoty, ks. kan. Władysław Boksa, który w tym roku obchodzi 50-lecie kapłaństwa i jak mówił, cieszył się, że mógł świętować ten piękny jubileusz ze swoimi dawnymi parafianami. Po Mszy św. przed kościołem bp. Jacek poświecił zasadzony dąb szypułkowy, a następnie mieszkańcy udali się na festyn folklorystyczno-artystyczny.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy