Nowy numer 49/2018 Archiwum

Stare, ale jare

Na Olsztyńskich Dajtkach do niedzieli można podziwiać zabytkowe szybowce, które pojawiły się na VI Olsztyńskim Zloci "Staruchów" im. Piotra "PePe" Puchalskiego.

W tym roku impreza dostąpiła szczególnego zaszczytu, gdyż europejska organizacja zrzeszająca właścicieli starych szybowców, Vintage Glider Club, zdecydowała o nadaniu olsztyńskiemu spotkaniu rangi oficjalnego "Rendezvous VGC". Pojawiło się 50 załóg - Polacy, Niemcy, Szwajcarzy, Belgowie. Każda maszyna przez nich przywieziona ma własną, niepowtarzalną historię. Jednym z najciekawszych prezentowanych szybowców jest foka 4, na której w 1965 roku Jan Wróblewski zdobył mistrzostwo świata w South Cerney. Są również maszyny, na której szkolili się piloci brytyjskiego RAF-u czy "Hol's der Teufel" - replika maszyny z lat 20.

Sam zlot "staruchów" organizowany jest dla uczczenia pamięci Piotra "Pepe" Puchalskiego - znanego instruktora i szybownika, który zginął w maju 2009 roku w wypadku motoszybowca "Ogar".

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy