Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Odpust Porcjunkuli

Drugiego sierpnia obchodzimy wspomnienie Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli. Możemy wtedy uzyskać odpust zupełny w naszym parafialnym kościele.

Porcjunkula to kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej, którą św. Franciszek w XIII wieku otrzymał w darze od benedyktynów i odbudował własnymi rękami. Znajduje się ok. 2 km od Asyżu, rodzinnej miejscowości świętego. Na podarowanym terenie powstały szałasy pierwszych naśladowców św. Franciszka. Kościółek stał się po śmierci świętego, miejscem jego kultu. Dzisiaj znajduje się wewnątrz Bazyliki Matki Bożej Anielskiej.

Św. Franciszek otrzymał w Porcjunkuli Boże błogosławieństwo, a mając świadomość wyjątkowości tego miejsca poprosił papieża Honoriusza III o odpust zupełny dla wszystkich nawiedzających ten kościółek. Co prawda brak potwierdzenia tego faktu w dokumentach kościoła, ale 16 kwietnia 1921 roku papież Benedykt XV w dokumencie Constat apprime oficjalnie potwierdził wielowiekową tradycję „odpustu Porcjunkuli” a Paweł VI konstytucją apostolską Indulgentiarium Doctrina w 1967 roku, rozciągnął przywilej uzyskania odpustu pełnego najpierw na franciszkanów, później benedyktynów i cały Kościół.

Każdy, kto w tym dniu nawiedzi swój kościół franciszkański bądź parafialny, spełniając zwykłe warunki, zyskuje odpust zupełny.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma