Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Świętowanie wśród pól

Tradycyjnie już pielgrzymi przybyli do kościoła św. Rocha na uroczystość Wniebowzięcia NMP i przypadające następnego dnia święto patrona świątyni.

Niepozorna żwirowa droga łącząca Tłokowo i Kramarzewo zapełniła się samochodami i pieszymi. Wielu przyszło pieszo, niosąc zioła i kwiaty. Kościół św. Rocha to miejsce niezwykłe. Stoi na odludziu, w miejscu, gdzie według legendy znaleziono puszkę z Najświętszym Sakramentem. Niegdyś w ruinie, powoli odzyskuje dawny blask. Msza Święta odprawiana jest tu tylko dwa razy w roku: 15 sierpnia i w drugi dzień Zielonych Świątek.

Przystrojony bukietami z kwiatów i zbóż kościół wypełnili wierni. Nie tylko mieszkańcy Jezioran i okolicznych wsi - przyjechali i goście z innych, nawet odległych parafii. W tym roku przybył również pochodzący z pobliskiego Franknowa o. Bronisław Daszkiewicz, dominikanin posługujący obecnie w niemieckim Monachium, a już wkrótce na Białorusi. Nie mogło też zabraknąć kapłanów wywodzących się z jeziorańskiej parafii, posługujących w Olsztynie. Najmłodszy z nich, wyświęcony w tym roku ks. Bartłomiej Koba, celebrował Mszę Św. Koncelebrował również pochodzący z tutejszej parafii nowy dyrektor „Caritas” w naszej diecezji, ks. Paweł Zięba.

Ks. Koba pogratulował ks. dziekanowi Stanisławowi Jasińskiemu, proboszczowi z Jezioran… odwagi, że ten nie bał się powierzyć celebracji w tak szczególny dzień „raczkującemu” kapłanowi. Obawy okazały się bezpodstawne, a osobiste świadectwo, jakim ks. Bartłomiej podzielił się w kazaniu, poruszyło wielu wiernych. A świątynia, wypełniona echem modlitw kapłanów i wiernych, ożyła…

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma