GN 42/2020 Archiwum

Pieśni zbliżają narody

W Mrągowie odbyła się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Żołnierskiej i Patriotycznej.

Grand Prix festiwalu zdobył rosyjski  zespół wokalny „Potieszki” czyli „Śmieszki” z miasta Polesk, leżącego na północy obwodu kaliningradzkiego. Młodzi wykonawcy, występujący w rosyjskich strojach ludowych, zaśpiewali „Katiuszę” (w języku rosyjskim) i „Ułani, ułani” (w języku polskim).  

Za najlepszą solistkę jury festiwalu uznało Olgę Szabakajewą z Sowiecka, która zaśpiewała piosenkę Edyty Geppert „Nie żałuję”. Drugie miejsce w tej kategorii zajęła Anna Poźlewicz ze Słupska za patriotyczną pieśń „Polskie kwiaty”.

- Celem Festiwalu jest popularyzowanie w Polsce i Rosji pieśni patriotycznych i żołnierskich - powiedział witając uczestników i gości gen. dyw.  Adam Rębacz, prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, głównego organizatora Festiwalu. Dodał też, że impreza jest dobrą okazją do nawiązania przyjaźni między mieszkańcami województwa warmińsko-mazurskiego i obwodu kaliningradzkiego. Bowiem nic tak nie zbliża narodów jak wspólne śpiewanie pieśni.  

Uroczysty Koncert Laureatów VI Festiwalu odbył się w niedzielę 26 sierpnia w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie, gdzie przeniesiono koncert ze względu na padający deszcz. Podczas koncertu laureatów serca licznie przybyłych widzów mocniej zabiły, gdy Chór im. Gołubiewa z Kaliningradu zaśpiewał po rosyjsku piosenkę „Smuglianka”. Za to wykonanie jury przyznało temu chórowi pierwsze miejsce. Warto dodać, że w tej kategorii drugą lokatę zajął Chór „Wiarusy” ze Słupska, a trzecie - Chór „Kamerton” z Mrągowa, miasta będącego już po raz drugi gospodarzem Festiwalu.

Pucharem Jacka Protasa, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, który objął Festiwal swoim patronatem,  została uhonorowana Julia Cieplak z Giżycka za najlepsze wykonanie pieśni w języku rosyjskim. Zaś nagrodę specjalną Zarządu Wojewodzkiego ZŻ WP w Olsztynie otrzymał 9-letni Szymon Lenga z Nowego Miasta Lubawskiego. VI Festiwal zakończył się koncertem Reprezentacyjnej Orkiestry Wojska Polskiego im. gen. Józefa Wybickiego z Warszawy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama