Nowy numer 25/2022 Archiwum

Medaliści „Onko-Olimpiady”

Aż pięć medali i puchar za mecz piłki nożnej - takie trofea przywieźli z IV Międzynarodowych Igrzysk Sportowych „Onko-Olimpiada 2012” pacjenci Klinicznego Oddziału Onkologii i Hematologii Dziecięcej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Biegi na 60 i 100 metrów, skok w dal, pchnięcie kulą, rzut piłeczką palantową, pływanie, tenis stołowy, piłka nożna, chód z asystą – w tych konkurencjach startowali uczestnicy „Onko-Olimpiady”, która odbyła na terenie warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Uczestniczyli w niej pacjenci z ośrodków onkologicznych z całej Polski oraz drużyny z Litwy, Słowacji, Węgier, Austrii i Słowacji. Łącznie rywalizowało ze sobą ponad 300 zawodników. Atmosfera była naprawdę gorąca, a rywalizacja zacięta. Nikt by nie przypuszczał, że wszyscy uczestnicy tej olimpiady przeszli chorobę nowotworową...

I właśnie taki jest zamysł tej olimpiady, by dać chorym dzieciom szansę na dobrą zabawę i osiąganie sukcesów. Celem „Onko-Olimpiady” jest przede wszystkim budowanie poczucia własnej wartości wśród dzieci po przebytej chorobie nowotworowej. Ta niezwykła olimpiada organizowana jest dla dzieci, u których choroba pozostawiła trwały ubytek na zdrowiu, uniemożliwiający często aktywne funkcjonowanie w grupie rówieśniczej w swoim środowisku.

Olsztyn na „Onko-Olimpiadzie” reprezentowało dziesięcioro pacjentów Klinicznego Oddziału Onkologii i Hematologii Dziecięcej WSSD, którzy przyjechali do Warszawy z rodzicami i wolontariuszami olsztyńskiego oddziału "Fundacji Spełnionych Marzeń". – W pięknej sportowej rywalizacji nasza drużyna zdobyła aż pięć medali olimpijskich, w tym dwa złote. Wszystkie wybite przez Mennicę Polską. Otrzymaliśmy też puchar za mecz piłki nożnej – podkreśla z dumą Teresa Czarnecka, szefowa olsztyńskiego oddziału „Fundacji Spełnionych Marzeń”.

Organizatorem igrzysk jest „Fundacja Spełnionych Marzeń” Małgorzaty i Tomasza Osuchów. Medale wręczali celebryci – stali współpracownicy fundacji, m.in.: Małgorzata Foremniak, Magdalena Kumorek, Ola Radwańska, Anna Samusionek, Anna Dereszowska, Szymon Majewski, Jacek Wszoła, Mateusz Damięcki. Ambasadorem tegorocznej olimpiady była aktorka Anna Przybylska.

W tym roku igrzyska zbiegły się z 10. rocznicą powstania „Fundacji Spełnionych Marzeń”. Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja i dyskoteka, którą uświetnił występ zespołu Papa De, wspaniały tort oraz pokaz sztucznych ogni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama