Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Zmarł ks. Piotr Ilwicki

27 sierpnia, w wieku 88 lat, zmarł kapłan archidiecezji warmińskiej ks. prał. Piotr Ilwicki.

Licznie zgromadzeni wierni oraz kapłani archidiecezji pożegnali ks. Piotra Ilwickiego w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył metropolita warmiński, abp Wojciech Ziemba. W homilii bp Julian Wojtkowski przypomniał zebranym postać zmarłego kapłana.

Ks. Piotr Ilwicki urodził się 8 października 1924 roku w Goleni, w powiecie Soroka (Rumunia). Studiował w Polskim Seminarium Duchownym w Paryżu. Tam też w roku 1952 otrzymał z rąk nuncjusza apostolskiego A.J. Roncalliego, późniejszego papieża Jana XXIII święcenia kapłańskie. Kontynuował studia i w roku 1953 uzyskał licencjat z teologii, a w 1958 roku licencjat z prawa kanonicznego. Po przybyciu do diecezji warmińskiej rozpoczął pracę jako wikariusz w Biskupcu, ale po kilku miesiącach przeniósł się do Olsztyna.

W ówczesnej diecezji warmińskiej pełnił liczne funkcje - w Trybunale Warmińskim pracował jako notariusz, obrońca węzła małżeńskiego, promotor sprawiedliwości oraz wiceoficjał. Był również zastępcą dyrektora krajowego wydawnictwa Papieskich Dzieł Misyjnych, sprawował też funkcję dyrektora Warmińskiego Wydawnictwa Diecezjalnego.

Ostatnie lata ziemskiego życia spędził w Konwikcie Kapłanów Warmińskich. Odszedł do Pana 27 sierpnia 2012 roku, w 60. roku swojego kapłaństwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy