Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Barbakan czy most zwodzony?

Podczas prac na placu Jedności Słowiańskiej w Olsztynie archeolodzy odkryli nieznane wcześniej zabudowania. Są to nieznane historykom elementy staromiejskiej zabudowy obronnej.

Podczas prac archeologicznych prowadzonych przed Wysoką Bramą archeolodzy odkryli mury, które dotychczas nie były uwiecznione na żadnych mapach.

- Ostatni raz zapewne widzieli to Francuzi na początku XIX w. Do końca nie wiemy, czy to jest barbakan, czy druga brama. Mamy na razie podejrzenia. W tym miejscu powinna lecieć fosa. Z wcześniejszych badań wiemy, że w tym miejscu był trzy obwarowania - mur wysoki, mur niski i jeszcze za fosą mur przeciwstawny. Ta budowa, którą znaleźliśmy wychodzi między murem niskim, a murem przeciwstawnym. Dalsze badania pokażą czy mamy do czynienia z drugą bramą, gdzie był być może most zwodzony, czy to jest jakiś barbakan czy bastylia obronna. Tego dowiemy się z kolejnych badań - mówi archeolog Bartłomiej Kaczyński.

Pierwotny projekt zakładał utworzenie na przebudowanym placu kamiennego modelu układu słonecznego oraz fontanny. Teraz prezydent Piotr Grzymowicz przyznaje, że być może ze względu na nowe znalezisko te plany trzeba będzie zmienić.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy