Dzień nadziei

Na placu Solidarności w Olsztynie z inicjatywy Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" oraz partii Prawo i Sprawiedliwość odbyły się obchody 32. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Uroczystości rozpoczęły się od przypomnienia fragmentów kazania bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a potem głos zabrał poseł Jerzy Szmit. Mówił on m.in., że idea „Solidarności" to idea nadziei i wiary, że można coś robić dobrze, że Polska może być krajem normalnym, uczciwym i sprawiedliwym. - „Solidarność" dalej będzie trwała. Dalej będzie niosła nadzieję, będzie nas mobilizowała, będzie nam pozwalała wierzyć, że w nas, Polakach, jest coś niezwykłego. Że mamy w sobie coś, co możemy dać Europie i światu. Znak „Solidarności" znają w świecie. Jest to jeden z niewielu naszych narodowych symboli, z których możemy być dumni - mówił Jerzy Szmit. - Dzisiaj jest tak naprawdę dzień nadziei. W nas, Polakach, powinna być radość, powinno być spojrzenie w przyszłość. Podnieśmy głowy - bądźmy dumni z tego, co zrobiliśmy i z tego, co możemy jeszcze zrobić.

Po jego wystąpieniu wystąpieniu pieśń „O czekaniu” zaśpiewała Katarzyna Jędrychowska ze Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie, a Maciej Tobiszewski odczytał fragmenty listów Anny Walentynowicz oraz 21 postulatów „Solidarności", które - jak zaznaczył - aktualne są i w dzisiejszych czasach. Następnie głos zabrała Anna Niszczak, działaczka „S", aresztowana i skazana w stanie wojennym. - Zarząd Regionu obchodzi tę rocznicę w niedzielę. Natomiast cała Polska obchodzi dzisiaj tę uroczystość. To jest dla nas bardzo ważny dzień i cieszę się, że państwo tu przyszliście. „Solidarność" to nie tylko Gdańsk, ale to też Olsztyn, wszystkie miasta i wszyscy ludzie, którzy brali w tym udział - powiedziała, po czym przeczytała napisany na tę okazję wiersz.

Uczestnicy spotkania wspomnieli też zmarłego kilka dni temu w Australii olsztynianina Mirosława Krupińskiego, pierwszego przewodniczącego Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ „Solidarność" w Olsztynie i wiceprzewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „S" w 1980 roku. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i złożeniu kwiatów pod pomnikiem Wolności Ojczyzny uczestnicy udali się do kościoła NSPJ, gdzie odprawiona została Msza św.

Główne obchody 32. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność" odbędą się w stolicy Warmii i Mazur w niedzielę 2 września. Wtedy też metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba odprawi w kościele NSPJ w Olsztynie Mszę św. o godz. 13.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..