GN 03/2020 Archiwum

Kurs dla szafarzy

W sobotę 22 września w parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie rozpoczyna się kurs przygotowawczy do przyjęcia posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii św.

Kolejne zajęcia będą odbywać się 29 września oraz 6, 13, 20 i 27 października .

Cykl przygotowawczy zakończą rekolekcje zamknięte w Gietrzwałdzie od 8 do 11 listopada.

Konferencja Episkopatu ustaliła warunki, jakie musi spełniać kandydat na nadzwyczajnego szafarza Komunii św.:

- mężczyzna, wiek minimum 25 lat, stanu wolnego lub żonaty,

- wykształcenie średnie,

- nieskazitelne życie moralne, pobożność eucharystyczna, aktywne uczestnictwo w życiu parafii, poważanie wśród duchowieństwa i wiernych,

- pozytywna opinia proboszcza (na piśmie),

- skierowanie na kurs przygotowawczy przez proboszcza.

 Dokumenty wymienione w pkt. 4. i 5. proboszczowie składają w Wydziale Duszpasterskim kurii do 15 września .

Posługa szafarza jest bezinteresowna, parafia zaś pokrywa koszty przygotowania, rekolekcji i dalszej formacji, które obejmują udział w spotkaniach oraz materiały formacyjne i koszty dojazdu (podstawa prawna: uchwała Konferencji Episkopatu Polski z 21 czerwca 1991 r.).

Kandydaci podczas zajęć zapoznają się teoretycznie i praktycznie z posługą szafarza nadzwyczajnego. Otrzymają materiały formacyjne i inne pomoce do sprawowania posługi u chorych.

Opłata za kurs wynosi 100 zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Asia
  07.09.2012 11:31
  W Polsce nie brakuje kapłanów, po co na siłę uposzechniać posługę nadzwyczajnych szafarzy? Na Zachodzie zdarza się że armia szafarzy posługuje, a w tym czasie celebrans siedzi sobie i nic nie robi. U nas też szafarze bywają nadużywani.
  Do chorych też powinien chodzić ksiądz - przecież szafarz nie wyspowiada,nie da duchowej porady.
  doceń 0
 • custos
  07.09.2012 19:54
  custos
  Szafarze nadzwyczajni, jak nazwa wskazuje posługują tam, gdzie jest nadwyczajna okoliczność, gdy celebrans ma przeszkodę zdrowotną, gdy jest znaczna liczba wiernych a kapłanów jest mało (np. Pasterka, Triduum PAschalne). Ale są niezastąpieni zanosząc Komunię św do chorych. Ksieża przychodzą raz w miesiącu a szafarze co niedzielę zanoszą Chrystusa oczekującym na nich z radością potrzebującym. Jeśli zdarzy się taki przypadek, gdy księza siedzą a szafarze nadzw. udzielają Komunii św. , to czyż oni są temu winni?

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama