Nowy numer 4/2023 Archiwum

Patriotyczna powinność

W Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej odbyły się obchody Dnia Weterana – święta państwowego obchodzonego od 1997 r. i ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

W tym dniu oddawany jest hołd obrońcom ojczyzny i wspominani są ci, którzy – walcząc o Polskę – zginęli na polach bitew. Uroczystości odbyły się pod patronatem marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, a wzięli w niej udział przedstawiciele władz, abp senior Edmund Piszcz, ks. inf. Julian Żołnierkiewicz, a także środowisk kombatanckich oraz osób represjonowanych.

– To wam nasza ojczyzna tak wiele zawdzięcza i to z was jesteśmy szalenie dumni. Jesteście najlepszą częścią naszego społeczeństwa. Pamięć o was i waszych towarzyszach broni, których tu z nami nie ma, a którzy walczyli i polegli w obronie ojczyzny, ale i o tych, którzy cierpieli w łagrach i więzieniach, jest naszą patriotyczną powinnością – mówił płk Andrzej Szczotek, dowódca Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Olsztynie. – Wasza ofiara i wyraz patriotyzmu nie poszły na marne. Spotykamy się razem, czcimy pamięć waszego trudnego okresu życia i przykładu patriotyzmu – zaznaczył wicemarszałek województwa Gustaw Brzezin.

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia. Krzyż Wolności i Solidarności otrzymali: Henryk Kłódka, Włodzimierz Koprowski i Leszek Olszewski. Honorową odznakę "Za zasługi dla województwa warmińsko-mazurskiego" otrzymali: Leonard Jackowski, płk Marcin Kus, kpt. Mirosław Reszko i Bolesław Wolski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy