Nowy numer 25/2022 Archiwum

Uratowałeś już kogoś?

Ratować czy nie ratować? Każdą wątpliwość trzeba dokładnie przemyśleć. Najważniejesz, żeby nie szkodzić.

Caritas Archidiecezji Warmińskiej po raz kolejny zaprasza do włączenia się w kampanię „Podaruj Kroplę Miłości”, której celem jest zachęcenie do honorowego oddania krwi. W dwóch poprzednich akcjach udało się już zebrać ponad 71 litrów krwi. Akcja jest wspaniała, w zasadzie nic się nie traci, a można nawet uratować komuś życie.

Trzeba jednak spojrzeć też na wszystko z drugiej strony - bierzemy też na siebie ogromną odpowiedzialność. Trzeba bowiem pamiętać, że oddawanie krwi to nie tylko wolny dzień od pracy, czekolada i satysfakcja z racji udzielonej pomocy. Naszą krew otrzymuje osoba potrzebująca, chora i bardzo osłabiona. Jeśli cokolwiek będzie z podaną krwią nie tak mogą wyniknąć bardzo przykre konsekwencje. Przed pobraniem krwi robione są badania, ale i one nie zawsze wszystko mogą wykryć. Bardzo ważna jest też wypełniana przez nas ankieta. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości - rozwiejmy je razem z lekarzem.

Jeśli ktoś może, niech pomaga, szczególnie, że to nic nie kosztuje. Trzeba jednak to robić z głową. Od wieków bowiem wiadomo, że w medycynie primum non nocere - po pierwsze nie szkodzić.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama