Nowy numer 25/2018 Archiwum

Pielgrzymka do miejsc zapomnianych

W Chwalęcinie odbył się odpust z racji uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego. Jak co roku do tego zapomnianego sanktuarium wyruszyła z Bażyn pielgrzymka.

Pątnicy z Bażyn ruszyli o godzinie 13. Grupa pielgrzymkowa liczyła ok. 40 osób, a wędrowali nie tylko parafianie z Bażyn, ale również całej gminy Orneta na czele z burmistrzem Ireneuszem Popielem, który przez całą drogę niósł nagłośnienie.

Uroczystościom w Sanktuarium Podwższenia Krzyża przewodniczył o. Kaliks - franciszkanin z Miłakowa. Razem z nim posługiwali kapłani z dekanatu Orneta, Pieniężno i Pasłęk. Odpust uświetnili swoją obecnością Orkiestra Dęta z Ornety i Pani Janina Krzyżanowska ze Scholą dziecięcą z Ornety.

– Dziękuję wszystkim uczestnikom i organizatorom, przede wszystkim mieszkańcom Chwalęcina na czele z Panią Powirską  za przyjęcie pielgrzymów i ugoszczenie – mówi proboszcz ks. Tomasz Kociński.

Chwalęcin leży co prawda na szlaku warmińskich sanktuariów, ale przez wielu ludzi jest zapomniane, a nawet w ogóle nieznane. Tymczasem to właśnie tutaj około roku 1400 w lesie Applau nad rzeką Walsche ( obecnie Wałsza ) znaleziono tak zwany Czarny Krucyfiks. Ten cudami słynący Krzyż najpierw przechowywany był w drewnianej kaplicy, a w Sanktuarium zbudowano w latach 1720-1728.
 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma