Nagrodzona aktywność

Bez organizacji i ludzi w nich działających wiele wydarzeń po prostu nigdy by nie zaistniało.

Na dorocznej konferencji organizacji pozarządowych województwa warmińsko-mazurskiego, która odbyła się w Olsztynie, zostały ogłoszone wyniki konkursu „Godni Naśladowania”, którego ideą jest promowanie najlepszych inicjatyw społecznych. Organizacje z Warmii i Mazur wybrały liderów społeczności lokalnych.

- Na Warmii i Mazurach jest mnóstwo aktywnych ludzi, którzy działają w ponad pięciu tysiącach organizacji społecznych – mówi Anna Wasilewska z zarządu województwa, która wręczyła nagrody. – Są aktywni w wielu dziedzinach życia – kulturze, edukacji, sporcie, ekologii, ochronie zdrowia, opiece nad zwierzętami i w wielu innych. To wielki potencjał. Aktywni mieszkańcy naszego regionu działający społecznie, dzielący się swoją pasją i pomysłami nie tylko pomagają słabszym, ale także wzbogacają społeczeństwo i kreują lepsze otoczenie. Bez organizacji i ludzi w nich działających wiele wydarzeń po prostu nigdy by nie zaistniało. Konkurs „Godni Naśladowania” ma na celu ich uhonorować, ale i zachęcić innych do działania. 

Laureaci IX edycji konkursu „Godni Naśladowania”:

Kategoria I - najlepsza inicjatywa organizacji pozarządowych w województwie warmińsko-mazurskim

Laureat: Stowarzyszenie Kobiet „Miej Marzenia” w Lidzbarku Warmińskim za inicjatywę „Idź tam, gdzie słychać śpiew – nasze starania na rzecz rozśpiewania” za pomysł, pasję, dążenie do celu, magię i radość działania.

Wyróżnienia:

- Związek Stowarzyszeń „Razem w Olsztynie” za wkład w rozwój debaty publicznej poprzez Olsztyńskie Kawiarenki Obywatelskie

- Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Rodzin, Opiekunów i Przyjaciół Osób

z Zespołem Downa „Strzał w 10” w Olsztynie za niekonwencjonalne metody  integracji z osobami niepełnosprawnymi poprzez konkurs literacki  pt. „Moje spotkanie z osobą z Zespołem Downa”,

- Towarzystwo Miłośników Ziemi Suskiej z Susza za pasję, zaangażowanie i wytrwałość w realizacji pomysłu utworzenia Izby Historii Regionu w Suszu,

- Stowarzyszenie Joannici Dzieło Pomocy Oddział Miejscowy w Lidzbarku Warmińskim

za wkład w ratowanie poszkodowanych w wypadkach poprzez realizację projektu „First Responder”.

Kategoria II - najlepsza inicjatywa samorządu we współpracy z organizacjami pozarządowymi w województwie warmińsko-mazurskim

Laureat: Gmina Morąg – tytuł: „Samorząd Przyjazny Organizacjom Obywatelskim”

za przeznaczenie pomieszczeń odrestaurowanego i zrewitalizowanego XIV-wiecznego ratusza w Morągu na siedziby i miejsce działalności lokalnych organizacji pozarządowych.  

Kategoria III – brak zgłoszeń

Kategoria IV - najlepsza inicjatywa na rzecz osób starszych w województwie warmińsko-mazurskim

Laureat: Warmińsko-Mazurski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Olsztynie za prowadzoną nieprzerwanie od 1995 roku działalność edukacyjną osób starszych, promującą aktywność  i zdrowy styl życia, wykorzystanie twórczego potencjału, troskę o integrację międzypokoleniową  i   wzajemną pomoc wśród seniorów.

Kategoria V – animator społeczny

Laureatka: Anna Kołodziej-Rabiczko za działalność w społeczności gminy Młynary. Od 11 lat aktywnie działa na rzecz środowiska lokalnego integrując dzieci i młodzież oraz środowisko lokalne na rzecz dobra wspólnego. Przez te wszystkie lata udało się jej zbudować sieć współpracujących ze sobą instytucji i zachęcić do działania wielu ludzi. Rozpoczynała od opieki nad samorządem uczniowskim, angażowania młodzieży, a później i nauczycieli w działalność na rzecz środowiska lokalnego. W 2005 roku zainicjowała utworzenie stowarzyszenia, które aktywnie wspiera działalność dydaktyczno-wychowawczą placówek oświatowych w gminie Młynary poprzez pomoc w tworzeniu i realizacji projektów, opiekę nad grupami artystycznymi, wsparcie rozwoju nauczycieli, współpracę przy imprezach środowiskowych. Nauczyciel-animator. Działania podjęte w wyniku animacji młynarskiego środowiska są trwałe, skuteczne i mają przełożenie na aktywność młynarskiej młodzieży.

Kategoria VI – najlepszy produkt ekonomii społecznej

Laureat: Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej i Osób Pokrzywdzonych w Wyniku Wypadków Komunikacyjnych PROMYK w Szczytnie za realizację projektu: „Rozbudowa i wyposażenie Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjnego im. Jana Pawła II w Szczytnie”.

Wyróżnienie: Ornecka Spółdzielnia Socjalna „Arka” w Ornecie za działalność w zakresie opieki nad osobami w podeszłym wieku i osobami niepełnosprawnymi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..