Biblioteka drzwiami do kultury

W Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. Józefa Rusieckiego odbyła się konferencja „Kulturowe aspekty funkcjonowania bibliotek w przestrzeni społecznej”.

Spotkanie bibliotekarzy z całego kraju zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu i Zarząd Oddziału w Olsztynie. Konferencja odbyła się z okazji jubileuszu 95-lecia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Podczas pierwszej sesji o swoich doświadczeniach w prowadzeniu bibliotek zarówno dla dzieci jak i dorosłych mówili bibliotekarze z terenu całego kraju, m.in. Warszawy, Gdańska i Opola. W drugiej części konferencji wystąpili prelegenci z Warmii i Mazur.

Wiodącym tematem była rola bibliotek w przestrzeni społecznej i kulturowej. Dr Dorota Grabowska zwracała uwagę, że mimo że tradycyjna forma książkowa ciągle stanowi większość w zasobach bibliotecznych to postęp techniczny i cyfrowy jest niewiarygodny.

Z kolei dr Grażyna Lewandowicz-Nosal przedstawiła dość niepokojące statystyki z badań przeprowadzonych w bibliotekach publicznych. Uwagę przykuwa fakt, że między rokiem 2000 a 2010 z polskiej mapy bibliotek publicznych zniknęło ogółem (filii i oddziałów) 187 bibliotek dla dzieci.

Trzeba się zastanowić, czy narzekanie na słaby poziom czytelnictwa u dzieci i młodzieży wynika tylko z wyboru mediów elektronicznych czy też z ciągłego ograniczania im dostępu do bibliotek publicznych – mówiła dr Lewandowicz-Nosal

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..