Nowy numer 44/2020 Archiwum

Ratujmy zabytkowe groby

Na cmentarzu św. Jakuba w Olsztynie odbyła się konferencja prasowa przed 10. kwestą na rzecz ratowania zabytkowych cmentarzy.

Zbiórki na olsztyńskich cmentarzach organizowane są od 10 lat. W dotychczasowych akcjach udało się uzbierać 150 tys. zł, z czego tylko w roku ubiegłym kwestujący zebrali 18 tys. Jak na razie, za te pieniądze udało się wyremontować prawie 200 grobów. Ubiegłoroczna zbiórka pozwoliła odnowić 25 mogił na cmentarzu na Dajtkach.

Organizatorami kwesty są Społeczny Komitet Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach, Urząd Miasta Olsztyn, Hufiec „Rodło” w Olsztynie oraz miejscowy Zakład Cmentarzy Komunalnych. Pieniądze zbierać będą lokalni artyści, sportowcy, politycy oraz dziennikarze. Każdy, kto chce pomóc w zbiórce, może zgłaszać się do Biura Pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi (ul. Knosały 3/5, budynek A, pok. nr 27 – Marta Jarosławska  lub Anna Woźniak-Szczepkowska, tel. 89 522 28 21, 89 535 32 10 wew. 27).

Jak mówił podczas konferencji prasowej Jan Chłosta, zbiórka nie tylko pozwala zdobyć pieniądze na remonty nagrobków, ale uświadamia ludziom, że warto zwrócić na te sprawy uwagę i zadbać o zabytkowe nekropolie.

Kwesta przeprowadzona będzie 1 listopada w godz. 8–15 na cmentarzach w Dywitach, przy ul. Poprzecznej, św. Józefa przy ul. Rataja oraz św. Jakuba przy ul. Wojska Polskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama