Nowy numer 25/2018 Archiwum

O Polakach spod znaku Rodła

W Olsztynie odbyły się uroczystości związane z 90. rocznicą powstania Związku Polaków w Niemczech oraz 92. rocznicą utworzenia ZP w Prusach Wschodnich oraz konsulatu RP w Olsztynie.

Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Towarzystwo Naukowe im. Wojciecha Kętrzyńskiego oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich zorganizowały z tej okazji sympozjum w Urzędzie Wojewódzkim. Gości powitał wicewojewoda Jan Maścianica, a referaty wygłosili dr Jan Chłosta oraz prof. Stanisław Achremczyk.

Związek Polaków w Niemczech to organizacja polonijna, która działa od 1922 roku. Celem organizacji jest reprezentacja prawna Polaków, obywateli niemieckich polskiego pochodzenia i polskich stowarzyszeń wobec władz niemieckich.

Głównym zadaniem związku jest zdobycie dla ludności polskiej pełnych praw mniejszości narodowej i obrona jej interesów we wszystkich dziedzinach życia społecznego. Znakiem związku jest Rodło – przedstawia on bieg rzeki Wisły z zaznaczonym Krakowem. Warto też zwrócić uwagę na „5 prawd Polaka”, którym hołdują członkowie związku. Najważniejsza jest prawda 5., która głosi: „Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle”.

Prelegenci przypominali działaczy polskich z Warmii i Mazur, którzy odegrali znaczącą rolę w działalności związku. Niektórzy, jak choćby Seweryn Pieniężny junior, przypłacili to życiem.

Uroczystość w Sali Urzędu Wojewódzkiego zakończyła się koncertem chóru „Moderato” pod kierunkiem Włodzimierza Jarmołowicza, a następnie przedstawiciele związku złożyli wiązanki kwiatów pod Kolumną Orła Białego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma