Nowy numer 25/2018 Archiwum

Memento mori

We Fromborku można zwiedzać wystawę „Mors ianua vitae. Chrześcijańskie obyczaje pogrzebowe”.

Na wystawie znajdują się m.in. chorągwie pogrzebowe, ołtarze, epitafia, barokowe portrety trumienne, XIX-wieczne trumny, a także gotyckie łoże z początku XVI wieku. Najstarsze eksponaty pochodzą z końca XV wieku, najnowsze – z początków wieku XX. Wszystkie zaś obrazują umieranie i śmierć. – Wystawa ma skłonić do chwili refleksji, do uświadomienia sobie, że śmierć pamięta o wszystkich. Nikomu nie udało się jej uniknąć. Dziś możemy mówić o zjawisku kryzysu śmierci – mówi ks. Jacek Wojtkowski, kurator wystawy i dyrektor Muzeum Archidiecezji Warmińskiej.

Na wystawie „Śmierć bramą życia” zgromadzono ponad 150 eksponatów, które obrazują dziedzictwo Warmii i Mazur. Oprócz treści skupiających się na obrzędzie pogrzebowym Kościoła katolickiego, zaprezentowano zabytki związane z obrzędem pogrzebowym Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Wystawę, zorganizowaną przez Muzeum Archidiecezji Warmińskiej i Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, można będzie oglądać do października 2013 roku.

Więcej o wystawie we Fromborku w 46. numerze "Posłańca Warmińskiego".

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma