Nowy numer 48/2022 Archiwum

Telegram z Watykanu

Archidiecezja Warmińska, jej kapłani, osoby konsekrowane i wierni przeżywają niezwykle ważne momenty życia chrześcijańskiego. Zakończył się synod, rozpoczęły rekolekcje ewangelizacyjne i peregrynacja Matki Bożej Miłosierdzia. Te działania warmińskiego Kościoła, wzbudzone działaniem Ducha Świętego, przyczynią się do odnowy oblicza nie tylko naszego kościoła, ale i serc każdego, kto zasmakuje słów Bożych i odda się w opiekę Matki Bożej. Czując wagę podejmowanego na Świętej Warmii dzieła ewangelizacji, papież Benedykt XVI przesłał na ręce abp. Wojciecha Ziemby telegram.

"Jego Świątobliwość Benedykt XVI powiadomiony o uroczystości zakończenia I Synodu Archidiecezji Warmińskiej, a XIV w historii Kościoła warmińskiego, a także o rozpoczynającej się dzisiaj w tej archidiecezji peregrynacji wizerunku Matki Bożej Ostrobramskiej, przesyła księdzu arcybiskupowi, jego współpracownikom i wszystkim wiernym słowa duchowej łączności. Pozdrawia wspólnoty parafialne, które nawiedzi obraz, kapłanów i alumnów, osoby konsekrowane, rodziny, młodzież, dzieci, ludzi chorych i cierpiących, poszukujących życiowych dróg – wszystkich, którzy będą uczestniczyć w rekolekcjach ewangelizacyjnych. Poleca ich wszystkich Matce Bożej Miłosierdzia, siebie samych i swoich bliskich.

Ojciec Święty z uznaniem postrzega myśl ewangelizacji Archidiecezji Warmińskiej poprzez rekolekcje parafialne, które będą poprzedzały peregrynację, a także związane z nimi nabożeństwa i modlitwy, katechezy i świadectwa. Ojciec Święty życzy, by błogosławiony czas rekolekcji i peregrynacji obrazu obudził i umocnił w sercach tych, którzy pragną nieść za Chrystusem wiarę i nadzieję oraz miłość, by pomagał wszystkim w przeżywaniu osobistego spotkania z Bogiem. W swojej modlitwie wyprasza, by dni peregrynacji ikony ostrobramskiej stały się dla wszystkich okazją do odnowy ducha, także źródłem mocy, radości i pokoju, a także ukojeniem cierpień i trosk oraz okazją do pojednania z bliźnimi. Zachęca do szczególnej modlitwy dziękczynnej za macierzyńską opiekę Maryi Matki Miłosierdzia, za Jej orędownictwo przed Bogiem. Wyraża też nadzieję, że Jej obecność w parafiach umocni w każdym wiernym otrzymane dary chrześcijańskiego powołania, obudzi ufność w zwycięstwo Bożej łaski i dobra.

W homilii wygłoszonej na rozpoczęcie Roku Wiary, wypraszając wstawiennictwo Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Ojciec Święty powiedział: „Panna Maryja niech zawsze świeci nam jako gwiazda na drodze nowej ewangelizacji. Niech nam pomaga realizować w praktyce zachętę apostoła Pawła: 'Słowo Chrystusa niech w was mieszka w całym swym bogactwie. Z całą mądrością nauczajcie i upominajcie siebie, a cokolwiek mówicie i czynicie, wszystko czyńcie w imię Pana Jezusa, dziękując Bogu Ojcu przez Niego'.

Dzieło nowej ewangelizacji w Archidiecezji Warmińskiej Jego Świątobliwość zawierza w modlitwie Matce Bożej Miłosierdzia, a na czas rekolekcji i peregrynacji ikony z Ostrej Bramy z serca udziela wszystkim apostolskiego błogosławieństwa. W Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

Z Chrystusowym pozdrowieniem"

podpisał abp Angelo Becciu, Substytut Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy