Nowy numer 49/2022 Archiwum

Winny być czytane przejdź do galerii

Na uroczystej Mszy św. dziękczynnej za dzieło I Synodu Archidiecezji Warmińskiej, sprawowanej przez abp. Wojciecha Ziembę, przekazano reprezentantom wszystkich parafii naszej archidiecezji księgi uchwał synodalnych, które w kościołach zostaną umieszczone obok Katechizmu Kościoła Katolickiego i dokumentów Soboru Watykańskiego II.

Sześć lat temu został zwołany I Synod Archidiecezji Warmińskiej, a XIV w historii kościoła warmińskiej ziemi. Jego zadaniem  było ukazanie rzeczywistości Kościoła lokalnego z punktu widzenia doktryny kościelnej, a następnie szukanie właściwego sposobu istnienia Kościoła lokalnego w konkretnym miejscu i czasie – biorąc pod uwagę wszystkie istniejące uwarunkowania. W ten sposób, przez prace synodalne, Kościół na Warmii wszedł w zadania nowej ewangelizacji, zapowiadane na początku przez bł. Jana Pawła II, a obecnie podjęte przez Benedykta XVI.

Postanowienia I Synodu są dla naszego regionalnego Kościoła tym, czym katechizm i pisma soborowe dla Kościoła powszechnego. Mają wyznaczać mu drogę w dzisiejszym świecie i nadawać dynamikę działaniom duszpasterskim podejmowanym przez kapłanów i katolików świeckich. Dlatego winny być one czytane, zgłębiane i rozważane przez wszystkich wiernych naszej archidiecezji. – Przed pięcioma tygodniami spotkaliśmy się na diecezjalnym otwarciu Roku Wiary. Dokonaliśmy wówczas intronizacji ksiąg: Pisma Świętego, dokumentów Soboru Watykańskiego II, Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz Księgi Chrztów z parafii katedralnej. Te księgi oznaczają depozyt naszej wiary objawionej przez Boga w Jezusie Chrystusie, głoszonej w Kościele dla naszego zbawienia. Umieściliśmy te księgi także na widocznym miejscu w kościołach parafialnych. Zachęcamy wszystkich, aby w Roku Wiary w swoich domach wprowadzić zwyczaj stałego czytania Pisma Świętego oraz katechizmu. Pragniemy najpierw sami odnowić swoją wiarę w Boga bogatego w miłosierdzie, do czego zachęca nas św. Paweł, który mówi: „Sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami do zbawienia”. Zgromadziliśmy się, aby podziękować Bogu za I Synod Archidiecezji Warmińskiej, który został zakończony, a jego dokumenty zostały opublikowane drukiem – mówił abp Wojciech Ziemba.

Pod koniec Eucharystii biskupi przekazali delegacjom wszystkich parafii wydane drukiem uchwały synodalne. Będą one wyłożone w kościołach, obok Katechizmu Kościoła Katolickiego i dokumentów Soboru Watykańskiego II.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy